Statystyka

Użytkowników: 5061
Artykułów: 1311
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 18500580
Projekty


Obrzęd Bożonarodzeniowy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
koncert_bozenarodzeni_projekt_2017.jpg
 
Warsztaty tańca ludowego Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
   Warsztaty regionalnego tańca ludowego dla dzieci Na koniec października przypadła realizacja kolejnej inicjatywy zaplanowanej w ramach projektu „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej. W Polsce i na Słowacji odbyły się „Warsztaty regionalnego tańca ludowego dla dzieci”.
2017warpolskaart.jpg
   Jako pierwsi, w trzeci weekend października, do Dukli przyjechali Słowacy. 20-osobowa grupa dzieci w wieku 12-13 lat, z zespołu folklorystycznego „Makovicka” ze Świdnika, wraz z trójką opiekunów, spędziła u nas trzy dni. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać polską kulturę taneczną, poprzez naukę jednego z tańców narodowych – „Krakowiaka”. Warsztaty poprowadziły dwie instruktorki – specjalistki w dziedzinie tańca ludowego, Panie Małgorzata Machnik i Natalia Halerz, pracujące na co dzień przy Zespole Tańca Ludowego „Pogórzanie”. Dzieci spędzały na sali ćwiczeniowej po kilka godzin dziennie, ucząc się kroków i poznając poszczególne elementy układu tanecznego.


Zajęcia odbywały się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dukli, która została udostępniona dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Jerzego Pęcaka. Na zakończenie intensywnego weekendu, przed wyjazdem do Świdnika, młodzi tancerze zaprezentowali zgromadzonej publiczności efekty swojej ciężkiej pracy pod okiem instruktorów. Pośród oglądających znaleźli się Burmistrz Dukli – Pan Andrzej Bytnar oraz dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli – Pani Małgorzata Walaszczyk-Faryj. Dzieci zatańczyły również swój popisowy taniec słowacki – „Polkę Saris” i „Poloneza” poprowadzonego przez Panie Małgorzatę i Natalię.
   2017taniecsowacja.jpg
   Tydzień później, w towarzystwie opiekunów na Słowację pojechało 16 dziewczynek oraz 4 chłopców z terenu naszej gminy, w wieku od 6 do 9 lat, które uczestniczą w zajęciach tanecznych prowadzonych przez instruktorów Ośrodka Kultury w Dukli. Dla większości, trzydniowe warsztaty były pierwszym w życiu, samodzielnym wyjazdem poza granice kraju. Patronat nad warsztatami sprawował słowacki partner mikroprojektu – Podduklianské osvetové stredisko w Świdniku. Tuż po przyjeździe odbyły się pierwsze zajęcia.


Do ich poprowadzenia zaproszono słowackiego choreografa, scenarzystę, reżysera i pedagoga tańca – Ing. Ladislava Bačinský’ego wraz z pomocnikiem Matejem Ragan. Instruktorzy zaproponowali nam naukę kilku ludowych zabaw tanecznych pochodzących z różnych regionów Słowacji: „Kotka”, „Vruna leči”, „To i ja, to i ty”, „Koňe jadom” oraz „Medveďu, daj labe”. Dzieci poznały przyśpiewki oraz kroki taneczne, które następnie zostały połączone w suitę tańców słowackich. Nauka układu została podzielona na kilka etapów, tak by dzieci dostatecznie przyswoiły materiał. Instruktorzy każdą wolną chwilę wykorzystywali na pracę nad techniką taneczną uczestników warsztatów. Na zakończenie intensywnych trzech dni mogliśmy się pochwalić efektowną etiudą taneczną, którą obejrzała Dyrektor Podduklianskégo osvetovégo strediska w Świdniku – Pani Maria Pajzinkova.

   Celem zorganizowania tych dwuetapowych warsztatów w ramach Programu Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020 finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego było poznanie kultury tanecznej regionu pogranicza przez najmłodszych mieszkańców obszaru wsparcia. Pozwoli to ochronić choć niewielką część tradycji naszych przodków i ugruntować tożsamość lokalną przyszłych odbiorców kultury.
 
Warsztaty Twórcze- Ikony i Filc Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Warsztaty twórcze
2017artikonywar.jpg
   W ramach mikroprojektu „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej, odbyły się „Warsztaty twórcze” skierowane do mieszkańców Dukli i Svidnika. W dniach 29 – 30 września 2017 r. po stronie Polskiej odbyła się pierwsza część warsztatów, podczas których uczestnicy poznali historię i technikę pisania Ikon - obrazu o tematyce religijnej malowanego na desce, przedstawiającego świętych, sceny biblijne. W tajniki „sztuki Ikonopisarstwa” uczestników wprowadził instruktor słowacki - duchowny Jan Pajkos. Po zapoznaniu się ze znaczeniem Ikony oraz jej bogatą symboliką, uczestnicy mogli spróbować swoich sił i „napisać” ikonę z wizerunkiem pantokratora czyli przedstawieniem postaci Jezusa Chrystusa.


   Tydzień później na Słowacji w Svidniku odbyła się druga część warsztatów. Tematem tego spotkania, prowadzonego przez Panią instruktor – Joannę Sadowską – Wrzecionko, był „Świat Filcu”. W ramach warsztatów w pracowni Podduklianské osvetové stredisko vo Svidníku zebrała się liczna grupa pań, które wykonały w technice filcowania „na mokro” szale, kamizelki i biżuterię. 2017artfilc.jpgMetoda ta polega na formowaniu włókien wełny w jednolity zbity materiał, przy użyciu ciepłej wody i mydła, poprzez pocieranie i ugniatanie. Uczestniczki warsztatów wykonywały swoje prace z białej wełny pochodzącej z regionu Podkarpacia, a po powstaniu prac i oczyszczeniu ich z mydła zostały one zafarbowane w kąpieli wodnej z barwnikami.


   Realizacja „Warsztatów twórczych” przyczyniła się do aktywizacji mieszkańców i artystów z terenu pogranicza polsko–słowackiego, wymiany kulturowej oraz ochrony historii naszych regionów. Wpłynęła też pozytywnie na poszerzenie horyzontów i zdobycie nowych umiejętności uczestników warsztatów.
 
Warsztaty Słowacja Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2017warsztatyslo.jpg
 
Warsztaty twórcze Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2017ikonywarsztaty.jpg
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 16