Statystyka

Użytkowników: 4657
Artykułów: 1271
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 17394483
Projekty


Warsztaty Twórcze- Ikony i Filc Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Warsztaty twórcze
2017artikonywar.jpg
   W ramach mikroprojektu „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej, odbyły się „Warsztaty twórcze” skierowane do mieszkańców Dukli i Svidnika. W dniach 29 – 30 września 2017 r. po stronie Polskiej odbyła się pierwsza część warsztatów, podczas których uczestnicy poznali historię i technikę pisania Ikon - obrazu o tematyce religijnej malowanego na desce, przedstawiającego świętych, sceny biblijne. W tajniki „sztuki Ikonopisarstwa” uczestników wprowadził instruktor słowacki - duchowny Jan Pajkos. Po zapoznaniu się ze znaczeniem Ikony oraz jej bogatą symboliką, uczestnicy mogli spróbować swoich sił i „napisać” ikonę z wizerunkiem pantokratora czyli przedstawieniem postaci Jezusa Chrystusa.


   Tydzień później na Słowacji w Svidniku odbyła się druga część warsztatów. Tematem tego spotkania, prowadzonego przez Panią instruktor – Joannę Sadowską – Wrzecionko, był „Świat Filcu”. W ramach warsztatów w pracowni Podduklianské osvetové stredisko vo Svidníku zebrała się liczna grupa pań, które wykonały w technice filcowania „na mokro” szale, kamizelki i biżuterię. 2017artfilc.jpgMetoda ta polega na formowaniu włókien wełny w jednolity zbity materiał, przy użyciu ciepłej wody i mydła, poprzez pocieranie i ugniatanie. Uczestniczki warsztatów wykonywały swoje prace z białej wełny pochodzącej z regionu Podkarpacia, a po powstaniu prac i oczyszczeniu ich z mydła zostały one zafarbowane w kąpieli wodnej z barwnikami.


   Realizacja „Warsztatów twórczych” przyczyniła się do aktywizacji mieszkańców i artystów z terenu pogranicza polsko–słowackiego, wymiany kulturowej oraz ochrony historii naszych regionów. Wpłynęła też pozytywnie na poszerzenie horyzontów i zdobycie nowych umiejętności uczestników warsztatów.
 
Warsztaty twórcze Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2017ikonywarsztaty.jpg
 
Plener rzeźbiarski i wernisaż Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
artbanerinterreg.jpg
Plener rzeźbiarski

Końcem czerwca 2017 roku Ośrodek Kultury w Dukli rozpoczął realizację pleneru rzeźbiarskiego będącego kolejnym ogniwem mikroprojektu pt. „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej. Tym razem do Dukli przyjechało 16 artystów rzeźbiarzy, którzy w dniach 26 czerwca do 2 lipca oddali się pracy twórczej w drewnie. Miejscem pleneru był przygotowany i zabezpieczony specjalnie na tą okazję plac przy obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli. Organizatorzy zapewnili artystom wszelkie potrzebne materiały oraz rozstawili namioty chroniące twórców przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na szczęście w przeważającej części tygodnia pogoda dopisywała, co zapewniło artystom spokojną i systematyczną kontynuację tego żmudnego procesu jakim jest rzeźbienie.

Prace powstałe podczas zadania to zbiór rzeźb różnorodnych pod względem techniki, gabarytów oraz tematów wybranych przez Ośrodek Kultury w Dukli. Wśród nich znajdują się postacie biblijne, bajkowe i historyczne, muzykanci oraz artyści. Już niebawem staną one w różnych miejscach na terenie Dukli, gdzie będą „cieszyć oko” mieszkańców miasta, okolicznych miejscowości oraz turystów.

  
2017plenerrzxbiarskidd.jpg
W plenerze wzięli udział następujący artyści:

Paweł Leszega
Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie i Instytut Wychowania Artystycznego w Lublinie. Obecnie pracuje w Liceum Plastycznym w Krośnie jako nauczyciel snycerstwa.

Kazimierz Łach Ukończył Zespół Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego o specjalności Rysunek. Obecnie uczy snycerstwa w Liceum Plastycznym w Krośnie.

Piotr Staruchowicz Rzeźbiarz samouk z Zarszyna. Pracuje w Polskich Kolejach Państwowych S.A. Jako twórca ludowy był uczestnikiem wielu wystaw i plenerów rzeźbiarskich.

Bartłomiej Węgrzyn Ukończył z wyróżnieniem Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod okiem prof. Józefa Murzyna. Obecnie pracuje jako asystent prof. Andrzeja Zwolaka w Pracowni Rysunku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Mariusz Mogilany Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Obecnie tworzy i mieszka w Zagórzu, gdzie zajmuje się rzeźbą.

Mariusz Haba Snycerz i konserwator dzieł sztuki. Pracuje jako rzemieślnik teatralny pracowni plastycznej Teatru Maska w Rzeszowie, gdzie projektuje i tworzy scenografie i rekwizyty do przedstawień teatralnych.

Katarzyna Peszko Obroniła dyplom w pracowni malarstwa na kierunku Edukacja artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W wolnej chwili zajmuje się malarstwem, ikoną i rzeźbą.

Jacek Golec Absolwent dwuletniego Studium Nauczycielskiego i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie na kierunku snycerstwo. Obecnie zajmuje się stolarstwem. W wolnych chwilach poświęca się pracy twórczej.

Peter Mušinský Rzeźbiarz samouk. Swoją pasję artystyczną dzieli z synem również Peterem. Tworzy zarówno prace sakralne jak i ludowe. 

Marek Drozd Rzeźbi od 3 lat i jest samoukiem. Na początku zajmował się płaskorzeźbami o tematyce ludowej i zwierzęcej. Od roku rzeźbi prace pełnowymiarowe. Jest to pierwszy plener rzeźbiarski artysty.

Štefan Malík Od dziecka uczył się rzeźbiarstwa. Obecnie jest na emeryturze i wolne chwile poświęca pracy twórczej w drewnie oraz kreślarstwu. Tworzy na zamówienie, głównie tematy sakralne.

Bistrik Malik Rzeźbiarz, z wykształcenia stolarz. Syn Pana Štefana Malika. Jest uczestnikiem plenerów rzeźbiarskich, w Polsce tworzy po raz pierwszy. 

Miroslav Janič Jako amator ma już za sobą 20 lat pracy twórczej w technice rzeźbiarskiej. Uprawia tematykę ludową, sakralną, m.in. wyrzeźbił drogę krzyżową, a także przedmioty użytkowe, np. zabawki na place zabaw. Od 17 lat posiada autorską galerię w Bardejowie, gdzie prezentuje swoją twórczość.

Ján Hajduk Jest nauczycielem snycerstwa w Súkromná stredná odborná škola Bardejov. Zajmuje się również renowacją. Bierze udział w licznych plenerach artystycznych. 

Jozef Pankuch Ukończył szkołę na kierunku stolarstwo. Pracował m.in. w telewizji słowackiej oraz jako technolog. Rzeźbiarstwem zajmuje się amatorsko.

Marek Mikluš Obecnie zajmuje się rzeźbiarstwem. Wcześniej pracował jako renowator budynków. Jego rzeźby znajdują się m. in. we Włoszech i Kanadzie. Jedną z rzeźb artysty posiada były prezydent Słowacji - Ivan Gašparovič.

Mikroprojekt „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw
w kulturze polskiej i słowackiej
realizowany jest w ramach Programu Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
.

 
dzień słowacki Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
artbanerinterreg.jpg

slowacki_2017.jpg
„Dzień słowacki”

 

 

„Spotkania z kulturą Słowiańską – koncerty, spektakle” to kolejne zadanie realizowane w ramach mikroprojektu pt. „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej przez Ośrodek Kultury w Dukli. W skład niniejszej operacji wchodzi organizacja 3 wydarzeń kulturalnych, dla szerokiego grona odbiorców, przedstawiających tradycje słowiańskie. Celem zadania jest kultywowanie zwyczajów terenu pogranicza oraz ukazanie ich podobieństw. Poszerzenie oferty kulturalnej partnerów projektu o międzynarodowe inicjatywy, posłuży przełamaniu bariery językowej i nawiązaniu „nici” porozumienia pomiędzy współpracującymi instytucjami oraz społecznością lokalną.

1 lipca 2017 roku w Dukli odbył się wchodzący w skład zadania „Dzień słowacki”. Został on zorganizowany na scenie plenerowej przy obiektach miejscowego MOSiR-u. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć i posłuchać trzech wspaniałych zespołów pieśni i tańca ze Słowacji: FS Makovička ze Svidníka, FS Stropkovčan ze Stropkova oraz FS Makovica ze Svidníka. Podczas trwającego ponad 3 godziny koncertu zaproszone grupy folklorystyczne zaprezentowały suity taneczne oraz utwory wokalne i instrumentalne charakterystyczne dla kultury słowackiej. W przerwie odbył się wernisaż prac powstałych podczas pleneru rzeźbiarskiego realizowanego w ramach innego zadania wchodzącego w skład mikroprojektu. Dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli – Małgorzata Walaszczyk-Faryj oficjalnie otworzyła wystawę złożoną z 16 rzeźb i podziękowała wszystkim twórcom za ich pracę, kreatywność i wspaniałą atmosferę jaką stworzyli w ciągu spędzonego razem tygodnia. Widzowie zgromadzeni przy obiektach MOSiR w Dukli mogli również skosztować potrawy z tradycyjnej kuchni słowackiej, które zostały przygotowane przez 3 grupy kulinarne ze Słowacji.

Mikroprojekt „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw
w kulturze polskiej i słowackiej
realizowany jest w ramach Programu Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
.

Katarzyna Błaż
 
Wernisaż Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2017plenerrzezbiarski.jpg
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 12