Statystyka

Użytkowników: 5228
Artykułów: 1422
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 20501870
Projekty


Katalog poplenerowy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Katalog poplenerowy „Słowiańscy bliźniacy”

   W marcu 2018 roku został wydany katalog poplenerowy „Słowiańcy bliźniacy”, który był częścią zadania mikroprojektu realizowanego przez ostatni rok przez Ośrodek Kultury w Dukli. Katalog jest udokumentowaniem zorganizowanych w miesiącach maj-lipiec 2017 roku plenerów malarskiego i rzeźbiarskiego. Prezentuje efekty pracy uczestniczących w nich, 32 polskich i słowackich artystów. W katalogu, zaprojektowanym i wydanym przy współpracy z krośnieńskim wydawnictwem Ruthenus, znajduje się kilkadziesiąt fotografii będących prezentacją obrazów i rzeźb wraz z krótkimi sylwetkami ich twórców. Stanowi on swego rodzaju wizytówkę sztuki regionu pogranicza.
   Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu pt. „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej, Program Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020, finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
 
Polsko-Słowackie Kolędowanie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
   2018skcd.jpg
   3 lutego 2018 roku w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Dukli została zrealizowana sesja nagraniowa płyty CD „Dla Ciebie Mały Panie polsko-słowackie kolędowanie”, w ramach projektu pt. „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej, Program Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020, finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Była ona efektem przeprowadzonych tydzień wcześniej warsztatów śpiewania kolęd „Wspólnie kolędujmy”.

   W rejestracji materiału uczestniczyły trzy zespoły ludowe. Słowację reprezentował zespół folklorystyczny „Stropkovčani“ oraz kapela ludowa „FS Makovica, zaś ze strony polskiej w nagraniu udział wzięła kapela ludowa „Duklanie”. Podczas trwającej cały dzień sesji, przy współpracy z firmą nagraniowej Jackob Sound Studio, udało się utrwalić 12 polskich i słowackich kolęd i pastorałek. Większość z nich została zaaranżowana na duży skład wokalno-instrumentalny skupiający członków wszystkich zespołów.

   Cechą charakterystyczną dla całej inicjatywy było umocnienie współpracy pomiędzy zespołami ludowymi działającymi w ramach lokalnych społeczności i umożliwianie im zetknięcia się z przejawami kultury muzycznej sąsiadów. Celem nadrzędnym było zachowanie i rozpowszechnienie dziedzictwa, jakim są tradycyjne kolędy i pastorałki, szerokiej grupie odbiorców. Niewątpliwie wydanie płyty będzie stanowiło interesujący materiał promujący sztukę ludową pogranicza polsko-słowackiego.
 
Warsztaty Wspólnie kolędujmy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
  2018wspolnekoledownie.jpg
   27 stycznia 2018 roku w sali widowiskowo-teatralnej Ośrodka Kultury w Dukli odbyły się warsztaty śpiewania kolęd zatytułowane „Wspólnie kolędujmy”. Były one dopełnieniem realizowanego na przestrzeni ostatniego roku „Cyklu siedmiu warsztatów artystyczno-rękodzielniczych“ w ramach mikroprojektu pt. „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej Program Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020, finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

   Celem warsztatów oprócz nauki kolęd i pastorałek było nawiązanie współpracy pomiędzy polskimi i słowackimi zespołami muzycznymi oraz aktywizacja mieszkańców i artystów z terenu objętego programem. Pierwsza część skierowana była dla wszystkich chętnych osób - miłośników śpiewu i muzyków, natomiast w części drugiej warsztatów wzięły udział zespoły folklorystyczne z Polski i Słowacji, które zdecydowały się nagrać płytę z kolędami pogranicza. Przygotowany materiał muzyczny został udokumentowany w sobotę 3 lutego 2018 roku podczas trwającej cały dzień sesji nagraniowej.


Katarzyna Błaż
 
OBRZĘD BOŻONARODZENIOWY Z OKOLIC DUKLI NA SŁOWACJI Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2018-szarotka-duklanie-sowacja.jpg
Ośrodek Kultury w Dukli i
Podduklianske osvetové stredisko w Świdniku zrealizowali ostatnią inicjatywę w ramach zadania „Spotkania z kulturą Słowiańską - koncerty, spektakle" wchodzącego w skład mikroprojektu pt. „Słowiańscy bliźniacy" - mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Po grudniowej wizycie słowackiej grupy obrzędowej w Dukli, przyszedł czas na zaprezentowanie naszym sąsiadom polskich zwyczajów bożonarodzeniowych. W niedzielne popołudnie 14 stycznia 2018 roku w Świdniku zagościł zespół obrzędowo-śpiewaczy „Szarotka-Duklanie", który przygotował interesującą scenkę, zawierającą obraz tradycyjnego na naszym terenie kolędowania, zatytułowaną „Obrzęd bożonarodzeniowy z okolic Dukli na Słowacji". Pełne humoru przedstawienie zostało wystawione w sali Muzeum Kultury Ukraińsko-Rusińskiej w Świdniku. Widzowie z zainteresowaniem śledzili przebieg akcji, którą ubogacały różnorodne stroje kolędnicze zaczerpnięte z tradycji naszych przodków. Zespół „Szarotka-Duklanie" zaskoczył Słowacką publiczność, przygotowując kilka dialogów w ich rodzimym języku. Do obrzędu zostały wplecione najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.

 
WARSZTATY Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2018wspolnie_koledujmy.jpg
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 21