Statystyka

Użytkowników: 5717
Artykułów: 1593
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 25063474
Warsztaty tańca ludowego Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
   Warsztaty regionalnego tańca ludowego dla dzieci Na koniec października przypadła realizacja kolejnej inicjatywy zaplanowanej w ramach projektu „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej. W Polsce i na Słowacji odbyły się „Warsztaty regionalnego tańca ludowego dla dzieci”.
2017warpolskaart.jpg
   Jako pierwsi, w trzeci weekend października, do Dukli przyjechali Słowacy. 20-osobowa grupa dzieci w wieku 12-13 lat, z zespołu folklorystycznego „Makovicka” ze Świdnika, wraz z trójką opiekunów, spędziła u nas trzy dni. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać polską kulturę taneczną, poprzez naukę jednego z tańców narodowych – „Krakowiaka”. Warsztaty poprowadziły dwie instruktorki – specjalistki w dziedzinie tańca ludowego, Panie Małgorzata Machnik i Natalia Halerz, pracujące na co dzień przy Zespole Tańca Ludowego „Pogórzanie”. Dzieci spędzały na sali ćwiczeniowej po kilka godzin dziennie, ucząc się kroków i poznając poszczególne elementy układu tanecznego.


Zajęcia odbywały się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dukli, która została udostępniona dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Jerzego Pęcaka. Na zakończenie intensywnego weekendu, przed wyjazdem do Świdnika, młodzi tancerze zaprezentowali zgromadzonej publiczności efekty swojej ciężkiej pracy pod okiem instruktorów. Pośród oglądających znaleźli się Burmistrz Dukli – Pan Andrzej Bytnar oraz dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli – Pani Małgorzata Walaszczyk-Faryj. Dzieci zatańczyły również swój popisowy taniec słowacki – „Polkę Saris” i „Poloneza” poprowadzonego przez Panie Małgorzatę i Natalię.
   2017taniecsowacja.jpg
   Tydzień później, w towarzystwie opiekunów na Słowację pojechało 16 dziewczynek oraz 4 chłopców z terenu naszej gminy, w wieku od 6 do 9 lat, które uczestniczą w zajęciach tanecznych prowadzonych przez instruktorów Ośrodka Kultury w Dukli. Dla większości, trzydniowe warsztaty były pierwszym w życiu, samodzielnym wyjazdem poza granice kraju. Patronat nad warsztatami sprawował słowacki partner mikroprojektu – Podduklianské osvetové stredisko w Świdniku. Tuż po przyjeździe odbyły się pierwsze zajęcia.


Do ich poprowadzenia zaproszono słowackiego choreografa, scenarzystę, reżysera i pedagoga tańca – Ing. Ladislava Bačinský’ego wraz z pomocnikiem Matejem Ragan. Instruktorzy zaproponowali nam naukę kilku ludowych zabaw tanecznych pochodzących z różnych regionów Słowacji: „Kotka”, „Vruna leči”, „To i ja, to i ty”, „Koňe jadom” oraz „Medveďu, daj labe”. Dzieci poznały przyśpiewki oraz kroki taneczne, które następnie zostały połączone w suitę tańców słowackich. Nauka układu została podzielona na kilka etapów, tak by dzieci dostatecznie przyswoiły materiał. Instruktorzy każdą wolną chwilę wykorzystywali na pracę nad techniką taneczną uczestników warsztatów. Na zakończenie intensywnych trzech dni mogliśmy się pochwalić efektowną etiudą taneczną, którą obejrzała Dyrektor Podduklianskégo osvetovégo strediska w Świdniku – Pani Maria Pajzinkova.

   Celem zorganizowania tych dwuetapowych warsztatów w ramach Programu Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020 finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego było poznanie kultury tanecznej regionu pogranicza przez najmłodszych mieszkańców obszaru wsparcia. Pozwoli to ochronić choć niewielką część tradycji naszych przodków i ugruntować tożsamość lokalną przyszłych odbiorców kultury.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »