Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5526
Artykułów: 1505
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 23312484

Archiwum

OBRZĘD BOŻONARODZENIOWY ZE SŁOWACJI Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
koncertbn2017.jpg

17 grudnia 2017 roku za sprawą Ośrodka Kultury w Dukli odbyło się wydarzenie kulturalne mające na celu radosną inaugurację okresu Świąt Bożego Narodzenia. Tłumnie zebrani w sali widowiskowo-teatralnej mieszkańcy Dukli i okolic oraz zaproszeni goście, mieli okazję zobaczyć tradycyjny „Obrzęd bożonarodzeniowy ze Słowacji” wystawiony przez grupę folklorystyczną Olšavčanka z Oľšavky.

Scenka przedstawiająca zwyczaje kolędnicze naszych sąsiadów obfitowała w charyzmatyczne dialogi i pięknie wykonane kolędy, wśród których można było dopatrzyć się wielu podobieństw odnoszących się do naszej kultury. Ze sceny popłynęły dobrze znane w Polsce melodie takie jak „Gdy śliczna panna“ czy „Gdy się Chrystus rodzi“, którą to kolędę wykonawcy zaśpiewali na zakończenie występu w naszym języku. Słowaccy goście złożyli wszystkim przybyłym tradycyjne życzenie bożonarodzeniowe. Następnie wraz z widownią zakolędowali przy akompaniamencie rodzimego zespołu obrzędowo-śpiewaczeego „Szarotka-Duklanie“ i kapeli ludowej „Duklanie“. W sali widowiskowo-teatralnej wybrzmiały najpopularniejsze polskie kolędy: „Wśród nocnej ciszy“, „A wczora z wieczora“, „Pójdźmy wszyscy do stajeni“ oraz „Lulajże Jezuniu“. Na zakończenie pełnego świątecznej aury wieczoru życzenia bożonarodzeniowe złożyli obecni na koncercie: proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Dukli ks. dziekan Stanisław Siuzdak oraz Burmistrz Dukli – Andrzej Bytnar.

Wydarzenie kulturalne zostało zrealizowane w ramach mikroprojektu pt. „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej Program Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.  
galeria zdjęć 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności