Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5291
Artykułów: 1432
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 20888356

Archiwum

Gosposiada 2018 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
gosposiada_2018.jpgGosposiada 2018
   Tradycja powoływania Kół Gospodyń Wiejskich w poszczególnych wsiach i gminach trwa już od połowy XIX wieku. Działalność tych organizacji w dalszym ciągu jest jednym z ważniejszych filarów zapewniających kultywowanie dorobku i zwyczajów danej społeczności lokalnej. Gospodynie zrzeszające się w ramach Kół stoją na straży spuścizny przekazanej im przez mamy i babcie, ale także wypełniają ją nowymi, współczesnymi treściami.
   W uznaniu za szczególną aktywność i wkład w rozwój kultury ludowej Gminy Dukla, Ośrodek Kultury już od siedmiu lat organizuje imprezę stawiającą Koła Gospodyń Wiejskich na pierwszym miejscu. W roku 2018 „Gosposiada” odbyła się 28 kwietnia, a gospodarzem imprezy było KGW w Głojscach pod przewodnictwem Czesławy Czepigi. W uroczystości wzięły udział Koła Gospodyń z: Iwli, Łęk Dukielskich, Mszany, Myszkowskiego i z Wietrzna. Od strony artystycznej „Gosposiadę” uświetnili swoimi występami: „Równianie”, „Głojszczanie”, „Wietrznianki”, zespół obrzędowo-śpiewaczy „Szarotka-Duklanie” oraz kapele „Tereściacy” i „Duklanie”.
   Nieodłącznym i flagowym elementem każdej „Gosposiady Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Dukla” jest możliwość degustacji tradycyjnego jadła „Spod Strzechy Gospodyni”. Wśród przygotowanych w tym roku przysmaków królowały m. in.: swojskie chleby i wyroby mięsne, proziaki, rozmaite sałatki i przekąski na zimno oraz słodkości w postaci babeczek, kruchych ciastek i rogalików. Na stołach znalazły się również nalewki, które rywalizowały o miano „najlepszej”. Dla nadania konkurencji większego obiektywizmu, powołana przez organizatorów komisja konkursowa, po raz pierwszy w historii imprezy degustowała trunki nie znając ich autorów. Tytuł „Najlepszej Nalewki” zdobyła aroniówka wystawiona przez gospodarzy – KGW z Głojsc.
   Atrakcją wieczoru były wybory „Miss Gosposiady 2018”. Kandydatki do zdobycia tytułu wzięły udział w konkurencji fizycznej jaką było łapanie jajek do siatki na motyle oraz artystycznej polegającej na wykonaniu piosenki, skeczu lub wyrecytowaniu wiersza o swojej miejscowości. Obydwa zadania spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności, która dopingowała swoje faworytki. Po podliczeniu punktów tytuł „Miss Gosposiady” zdobyła Pani Ewa Przystasz z Wietrzna.
   Tradycyjnie już przewodniczące każdego Koła Gospodyń uczestniczącego w imprezie odebrały z rąk Burmistrza Dukli – Andrzeja Bytnara i Dyrektor Ośrodka Kultury – Małgorzaty Walaszczyk-Faryj pamiątkowe dyplomy i upominki. Wieczór zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Allegro”.

Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich uczestniczącym w „Gosposiadzie” za przygotowanie potraw i wspaniałą zabawę. Szczególne zaś podziękowania należą się gospodarzom - KGW w Głojscach za zaangażowanie w organizację imprezy, serdeczne przyjęcie i miłą atmosferę.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności