Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Odwiedza nas 1 gość

Statystyka

Użytkowników: 5560
Artykułów: 1515
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 23575144

Archiwum

malarstwo ikonowe Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
   29 czerwca 2018 r. w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej odbyło się otwarcie wystawy słowackiego artysty Andreja Urama – Murina. Główny motyw ekspozycji stanowi malarstwo ikonowe, które jest jednym z ulubionych tematów artystycznych wykonywanych przez Andreja Urama. Dodatkowo na wystawie można zapoznać się z resztą twórczości artysty, zgromadzone są przykłady obrazów z malarstwem krajobrazowym, martwej natury i sztuki abstrakcyjnej, której malarz zaczął poświęcać się w ostatnim czasie. Wystawę można oglądać do 31 lipca 2018 r. 

Andrej Uram – Murín
pedagog, artysta

   Urodził się w malowniczej wiosce Habur, gdzie spędził dzieciństwo i ukończył osiem klas szkoły podstawowej. Już w tak młodym wieku dostrzegał otaczającą przyrodę i jej coroczne zmiany, co wpłynęło na jego późniejszą twórczość. 


   W wieku młodzieńczym skierował swoje kroki do Preszowa, gdzie studiował w Szkole Pedagogicznej i nadal poszerzał swoje horyzonty artystyczne. Ponieważ lubił dzieci, po ukończeniu studiów w 1954 r. wstąpił do Szkoły Wychowania Fizycznego w Stropkowie. W 1964 r. ukończył zaocznie Instytut Pedagogiczny w Preszowie, Wydział Matematyki i Edukacji Artystycznej. Ponieważ aktywnie się kształcił i udzielał, stanowił motywację i przykład wzbogacania nowego myślenia, wyczucia artystycznego i miłości do sztuki dla swoich uczniów, którzy udawali się na studia w różnych szkołach artystycznych. 
   W 1970 roku Andrej Uram przeniósł się wraz z rodziną do Svidníka, gdzie pracował jako nauczyciel do emerytury. Jego malowidła ścienne z motywami życia szkolnego wciąż zdobią pomieszczenia Szkoły Podstawowej przy ul. Komenskéhow Svidníku.   
2018ikonyart.jpg

   Jego praca twórcza poświęcona jest kształtowaniu krajobrazu, intarsji i co nie mniej ważne, ikonom. Droga do malowania ikon prowadziła go poprzez malowanie wnętrza kościołów, później zajmował się renowacją ikony, co doprowadziło artystę do „pisania ikon”. 
   Malarstwo ikonowe jest wyjątkową ekspresją artystyczną i swoistą formą sztuki sakralnej Kościoła Wschodniego - zarówno greckokatolickiego jak i prawosławnego. Poprzez unikalną formę pozwala boskiej rzeczywistości przekształcać idee tekstów teologicznych. Dlatego Andrej Uram stosuje surowy język sztuki malowania ikon. Stosuje tak jak od wieków kanony towarzyszące ikonie: relacje kolorystyczne, koncepcji świętych figur, wyrażania emocji i poszukiwanie prawdy. 

   Obecnie Andrej Uram-Murin poświęca się także sztuce abstrakcyjnej. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą. Uczestniczy on także w regionalnych i zagranicznych imprezach plenerowych. 

   Twórczość Andrieja Urama można było podziwiać na wystawach w następujących miejscowościach: Michalovce, Medzilaborcia, Bardejov, Preszów, miał także kilka wystaw autorskich w Polsce. Mimo, że pan Andrew Uram jest emerytem, nie upuścił swojej palety i pędzla, ale spędza wolny czas na tym szlachetnym hobby - malowaniu.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności