Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5715
Artykułów: 1593
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 24992568

Archiwum

Święto plonów Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Image
Delegacja wiencowa - Łęki Dukielskie
Czas dorocznych żniw już poza nami. W większości sołectw naszej gminy odbywały się już dożynki wiejskie. 26 sierpnia br. w Dukli odbyły się Dożynki Gminne. Delegacje wieńcowe spotkały się w dukielskim rynku. Stąd korowodem dożynkowym przeszły do kościoła pw. św. Jana z Dukli, gdzie odbyła się msza święta dożynkowa celebrowana pod przewodnictwem ks. proboszcza dukielskiej fary Stanisława Siary.

Galeria video
Galeria zdjęć I
Galeria zdjęć II

Malowanie twarzy - Galeria zdjęć

Podczas nabożeństwa starostowie z poszczególnych sołectw złożyli dary, które zostały poświecone. Złożony w ofierze chleb został pokrojony i uczestnicy celebry po jej zakończeniu byli częstowani przez gospodarza gminy burmistrza Dukli Marka Góraka. Starostami tegorocznych dożynek byli Urszula Belczyk z Cergowej i Jerzy Olbrycht z Dukli.

Po mszy św. korowód dożynkowy przeszedł na plac przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, gdzie obok sceny na stołach zostały złożone wieńce przygotowane przez poszczególne sołectwa. W tym roku 11 sołectw przygotowało wieńce. Zostały one przygotowane z: roślin, zbóż, korzeni, bulw, owoców, kwiatów, ziół i innych płodów ziemi. Ważnym i najwyżej punktowanym kryterium oceny była budowa wieńca - zgodna z tradycją dożynkową: motyw korony na szkielecie pałąkowym, motyw koła, okręgu - symbolizującego całoroczny efekt pracy rolnika lub w kształt stożkowej kopy. Wszystkie wieńce wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Starosta lub starościna z każdego sołectwa zaprezentowali swój wieniec. Po prezentacji wieńców Zespół "Równianie " przedstawił fragment obrzędu dożynkowego. W czasie występu "Równian" pracowało jury konkursowe. Wszystkie wieńce były bardzo piękne, więc jury miało ogromne trudne zadanie. Po długiej dyskusji przyznało następujące miejsca:

I miejsce - sołectwo Równe
II miejsce - sołectwo - Zboiska
III miejsce - sołectwa Łęki Dukielskie i Barwinek.

Pozostałe siedem sołectw zostało wyróżnione, a były to: Cergowa, Mszana, Nadole, Teodorówka, Trzciana, Wietrzno i Zyndranowa. Po rozstrzygnięciu konkursu delegacje dożynkowe zostały zaproszone na uroczysty obiad do hali MOSiR przez burmistrza Marka Góraka.

W godzinach popołudniowych rozpoczęła się także kolejna impreza zakończenie wakacji. Dziesięcioosobowa grupa wolontariuszy prowadziła zabawy animacyjne, tańce integracyjne, wykonywała malowanie twarzy. Po raz pierwszy odbył sie wakacyjny przegląd amatorskich zespołów muzycznych. Jury przeglądu zostało wybrane losowo spośród publiczności, a byli to: Mateusz Pelczar, Juliusz Zachariasz, Natalia Gocz, Maciej Pacek. Piotr Jakieła - pracownik Ośrodka Kultury w Dukli przewodniczył jury. Komisja przyznała nastepujące miejsca i wyróżnienie:

I miejsce - zespół "ThePresja"
II miejsce - zespół "Reactivation"
III miejsce - zespół "Dukielski tok myślenia"
wyróżnienie - zespół "The Friends".
                                                                                                                                                  Krystyna Boczar-Różewicz

Ośrodek Kultury dziękuje Dianie Walaszek (organizacja animacji), Urszuli Marchewce (zabawy i tańce integracyjne), Ilonie Filus i Magdalenie Konop (fotografia), Katarzynie Jasińskiej-Boruli (malowanie twarzy), Marcie Źrebiec (bańki mydlane), Ewelinie Urbańskiej i Wojciechowi Pietrusiowi (malowanie kulkami i sznurkiem), Dorocie Korzec (wypożyczalnia strojów) za pomoc w przygotowaniu imprezy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności