Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5291
Artykułów: 1432
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 20888345

Archiwum

Pieśni Patriotyczne
niepodlega_konkurs.jpg

Protokół z posiedzenia komisji Konkursu Pieśni Patriotycznej

Projekt pt. „Ballada pisana Szlakiem frontu Wschodniego” realizowany w ramach Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa”.

19 października 2017r. w sali Ośrodka Kultury odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej. Komisja w składzie; Małgorzata Lasek-Such - nauczyciel muzyki Szkoły Podstawowej w Dukli, Katarzyna Kołodziej - przedstawiciel Związku Harcerstwa Polskiego oraz Artur Szajna – instruktor muzyki z Ośrodka Kultury, wyłoniła laureatów:


1. Marcelinę Albrycht – SP Równe
2. Zuzannę Szczurek – SP Równe
3. Oliwię Bobulę – ZS nr I Dukla
4. Elizę Kowalską – ZS nr I Dukla
5. Małgorzatę Wróbel – SP Jasionka
6. Julię Kulę – SP Jasionka 7. Sarę Woźniak – Gimnazjum Iwla
8. Bartłomieja Dębca – Gimnazjum Wietrzno
9. Stanisława Stojak – ZS nr II Dukla

Ponadto komisja konkursowa postanowiła wyróżnić:
1.Darię Rajchel – ZS nr I Dukla
2.Joannę Kawulok - Royal Art
3.Sabinę Seredę – SP Iwla
4.Gabrielę Fornal – Gimnazjum Głojsce
5.Klaudię Trzebunię – Gimnazjum Tylawa

UWAGA! Warsztaty dla laureatów i wyróżnionych odbędą się we czwartek 26 października o godz. 16.00 w sali widowiskowo-teatralnej Ośrodka Kultury, ul. Kosciuszki 4

Laureaci i wyróżnieni wystąpią 11 listopada podczas Uroczystego Koncertu „Wspólne Śpiewanie Pieśni patriotycznych” w nowych aranżacjach utworów patriotycznych.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”

logo_pl1.jpg
 
Warsztaty Twórcze- Ikony i Filc
Warsztaty twórcze
2017artikonywar.jpg
   W ramach mikroprojektu „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej, odbyły się „Warsztaty twórcze” skierowane do mieszkańców Dukli i Svidnika. W dniach 29 – 30 września 2017 r. po stronie Polskiej odbyła się pierwsza część warsztatów, podczas których uczestnicy poznali historię i technikę pisania Ikon - obrazu o tematyce religijnej malowanego na desce, przedstawiającego świętych, sceny biblijne. W tajniki „sztuki Ikonopisarstwa” uczestników wprowadził instruktor słowacki - duchowny Jan Pajkos. Po zapoznaniu się ze znaczeniem Ikony oraz jej bogatą symboliką, uczestnicy mogli spróbować swoich sił i „napisać” ikonę z wizerunkiem pantokratora czyli przedstawieniem postaci Jezusa Chrystusa.


   Tydzień później na Słowacji w Svidniku odbyła się druga część warsztatów. Tematem tego spotkania, prowadzonego przez Panią instruktor – Joannę Sadowską – Wrzecionko, był „Świat Filcu”. W ramach warsztatów w pracowni Podduklianské osvetové stredisko vo Svidníku zebrała się liczna grupa pań, które wykonały w technice filcowania „na mokro” szale, kamizelki i biżuterię. 2017artfilc.jpgMetoda ta polega na formowaniu włókien wełny w jednolity zbity materiał, przy użyciu ciepłej wody i mydła, poprzez pocieranie i ugniatanie. Uczestniczki warsztatów wykonywały swoje prace z białej wełny pochodzącej z regionu Podkarpacia, a po powstaniu prac i oczyszczeniu ich z mydła zostały one zafarbowane w kąpieli wodnej z barwnikami.


   Realizacja „Warsztatów twórczych” przyczyniła się do aktywizacji mieszkańców i artystów z terenu pogranicza polsko–słowackiego, wymiany kulturowej oraz ochrony historii naszych regionów. Wpłynęła też pozytywnie na poszerzenie horyzontów i zdobycie nowych umiejętności uczestników warsztatów.
 
kolejność prezentacji - piosenka patriotyczna

KAT I          godz. 9.00

1

Zuzanna Szczurek

A JEŚLI NIE WRÓCĘ

Równe

2

Wiktoria Dębiec

TAKI KRAJ

Wietrzno

3

Martyna Kosior

MURY

Dukla

4

Anna Kłap

NIEPODLEGŁA, NIEPOKORNA

Równe

5

Wiktoria Dubiel

DZIŚ IDĘ WALCZYĆ MAMO

Iwla

Czytaj całość
 
Wyjazd do filharmoni
2017dutwogl26.11.jpg
 
Ogłoszenie Teatr
2017ogoszenidutw19.10.jpg
 
Inauguracja Roku Akademickiego
Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
   W poniedziałek 9 października 2017 r., w sali widowiskowo-teatralnej Ośrodka Kultury w Dukli, odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
  
   O godzinie 16.00 Pani Małgorzata Walaszczyk-Faryj – dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli, będącego statutowym członkiem wspierającym działalność Stowarzyszenia, przywitała Zarząd DUTW, zaproszonych gości oraz wszystkich Studentów. Po odśpiewaniu hymnu „Gaudeamus igitur” ogłoszono rozpoczęcie 2-giego oficjalnego roku akademickiego Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Następnie głos zabrały: Prezes Zarządu Stowarzyszenia – Pani Jadwiga Morawska oraz Sekretarz Gminy Dukla – Pani Halina Cycak. 2017inauguracjadutw.jpgPodczas uroczystości poruszono tematy związane z działalnością Stowarzyszenia oraz zaprezentowano harmonogram zajęć dydaktycznych, spotkań edukacyjnych oraz wyjazdów i imprez organizowanych w semestrze zimowym. Na zakończenie uroczystej Inauguracji, w krótkim programie artystycznym zaprezentowała się Weronika Lechowicz – absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie na wydziale wokalnym w klasie Krzysztofa Zajdla, uczennica Szkoły Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego w Warszawie. Weronika wykonała 5 różnorodnych utworów wokalnych od muzyki klasycznej po popularną. Po zakończeniu części oficjalnej Studenci mogli zapisać się na interesujące ich formy aktywności.


   W tym roku akademickim Słuchacze Uniwersytetu będą realizować swoje pasje i rozwijać talenty na takich zajęciach jak: język angielski, gimnastyka, Nordic Walking, Dyskusyjny Klub Filmowy czy na zajęciach plastycznych i tanecznych. W planach jest powołanie uniwersyteckiego kabaretu. W ramach realizowanego przez Stowarzyszenie projektu „Usłyszeć głos seniora”, dofinansowanego przez Urząd Gminy Dukla, odbędą się dwa wyjazdy: 19 października do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl „Kolacja dla głupca” i 26 listopada do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie na koncert „Arcydzieła baletu światowego”. Kontynuowane będą również rozpoczęte w zeszłym roku akademickim „Warsztaty zielarskie”. DUTW planuje także organizację kolejnego „Rajdu Starszaków”, spotkania edukacyjnego o tematyce zdrowotnej oraz „Uniwersyteckich Andrzejek”.

   Zarząd Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprasza osoby, które przekroczyły pięćdziesiąty rok życia, do złożenia deklaracji członkowskiej, wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia i skorzystania z jego oferty dydaktyczno-kulturalnej. Informacje można uzyskać w biurze DUTW przy ul. Kościuszki 4 w każdy czwartek w godzinach 9.00-10.00. Zapraszamy!
 
Rajd Starszaków-Jeziorka Duszatyńskie
Wyprawa starszaków (DUTW) nad Jeziorka Duszatyńskie

    W dniu 19.09.2017 r. 19-sto osobowa grupa uczestników Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z opiekunem p. Anną Lenkiewicz oraz przewodnikiem p. Waldemarem Olszewskim wyruszyła na rajd nad Jeziorka Duszatyńskie.
2017artrajdjeziorka.jpg
   O 7.00 wyjechaliśmy busem trasą Dukla-Jaśliska-Komańcza-Duszatyn. Z parkingu przy barze we wsi Duszatyn, doliną potoku Olchowaty, szliśmy spacerkiem drogą na południe zgodnie z czerwonymi znakami szlaku. Początkowo szlak prowadził płasko przez rozległą polanę. Na jej północnym skraju ładnie prezentują się kolorowe ule na tle porośniętych gęstą buczyną zbocza. Wchodząc do lasu gro uczestników zainteresowały rosnące tuż przy drodze piękne grzyby –borowiki i rydze. Pokonywaliśmy różne przeszkody, ale nikt nie odczuwał zmęczenia, wszyscy byli zafascynowanie pięknem i urokiem przyrody leśnej. Im głębiej w las tym więcej było grzybów. Radość niesamowita, wyciągaliśmy z zakamarków plecaka reklamówki i zbieraliśmy te piękne dary lasu. Idąc normalnym krokiem jeszcze raz przechodzimy przez potok, błoto, zbutwiałe pnie zwalone do wody i nieco stromiej, ciągle, ciągle do góry pod starymi bukami, to tu, to tam mijamy zgłębienia, przekraczamy pofałdowane płaty ziemi.


   Wreszcie dochodzimy już do celu naszej wycieczki, miejsca stanowiącego ciekawostkę przyrodniczą i niezwykle urokliwego jeziorka osuwiskowego w rezerwacie „Zwiezło” zwanego Jeziorkiem Duszatyńskim, które na wysokości 683 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 0,45 ha. Mieści około 12 000 m3 wody, przy średniej głębokości 2,4 m, a maksymalnej 6,2 m. Pan przewodnik zarządził krótką przerwę na odpoczynek. Czas ten był bardzo pożytecznie wykorzystany, robiliśmy wspólne zdjęcia, dokładnie obejrzeliśmy owe jeziorko. Czas minął i ruszamy tym szlakiem dalej, obchodząc jeziorko z lewej strony, mijamy niewielki mostek idziemy ścieżką, która pnie się w górę. Po kilku minutach dochodzimy do drugiego jeziorka – Jeziorka Górnego, które położone jest na wysokości 701 m n.p.m i jest zdecydowanie większe od dolnego, gdyż zajmuje powierzchnię 1,44 ha. Pojemność jeziorka to 2 550 m3 wody. Jego średnia głębokość to 2 m, a maksymalna do 5,8 m. W toni zbiornika wyraźnie widać korzenie i kikuty pni drzew zniszczonych przez osuwiska. Zarządzono 30 minutową przerwę, aby wszyscy mogli nacieszyć się urokami tego wyjątkowego zbiornika wodnego. Grzybiarze ponownie penetrowali las, ponieważ rosły tam wyjątkowo śliczne borowiki. Znowu pozowaliśmy do wspólnych zdjęć. Do ostatniego jeziorka nie dotarliśmy, ponieważ ono już nie istnieje, gdyż wypuszczono z niego wodę na polecenie hrabiego Potockiego, właściciela tutejszych lasów w celu wyłowienia pstrągów. Jeziorka Duszatyńskie obejmują niewielki rezerwat „Zwiezło”.
Czytaj całość
 
73 rocznica bitwy o Przełęcz Dukielską
2017bitwadukieska.jpg5 października w Dukli odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary bitwy o Przełęcz Dukielską w 73 rocznicę. Dukielskie uroczystości odbyły się tradycyjnie na Cmentarzu Wojennym i pod Krzyżem Pojednania kościołem i klasztorem bernardynów. Wzięły w niej udział delegacje władz państwowych i samorządowych, kombatanci. Delegacje złożyły wieńce i kwiaty na Cmentarzu Wojennym. 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 109 - 126 z 646

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności