Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5166
Artykułów: 1376
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 19703767

Archiwum

Warsztaty Cymbalistów
2017cymbaly1.jpg
 
Plener rzeźbiarski i wernisaż
artbanerinterreg.jpg
Plener rzeźbiarski

Końcem czerwca 2017 roku Ośrodek Kultury w Dukli rozpoczął realizację pleneru rzeźbiarskiego będącego kolejnym ogniwem mikroprojektu pt. „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej. Tym razem do Dukli przyjechało 16 artystów rzeźbiarzy, którzy w dniach 26 czerwca do 2 lipca oddali się pracy twórczej w drewnie. Miejscem pleneru był przygotowany i zabezpieczony specjalnie na tą okazję plac przy obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli. Organizatorzy zapewnili artystom wszelkie potrzebne materiały oraz rozstawili namioty chroniące twórców przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na szczęście w przeważającej części tygodnia pogoda dopisywała, co zapewniło artystom spokojną i systematyczną kontynuację tego żmudnego procesu jakim jest rzeźbienie.

Prace powstałe podczas zadania to zbiór rzeźb różnorodnych pod względem techniki, gabarytów oraz tematów wybranych przez Ośrodek Kultury w Dukli. Wśród nich znajdują się postacie biblijne, bajkowe i historyczne, muzykanci oraz artyści. Już niebawem staną one w różnych miejscach na terenie Dukli, gdzie będą „cieszyć oko” mieszkańców miasta, okolicznych miejscowości oraz turystów.

  
2017plenerrzxbiarskidd.jpg
W plenerze wzięli udział następujący artyści:

Paweł Leszega
Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie i Instytut Wychowania Artystycznego w Lublinie. Obecnie pracuje w Liceum Plastycznym w Krośnie jako nauczyciel snycerstwa.

Kazimierz Łach Ukończył Zespół Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego o specjalności Rysunek. Obecnie uczy snycerstwa w Liceum Plastycznym w Krośnie.

Piotr Staruchowicz Rzeźbiarz samouk z Zarszyna. Pracuje w Polskich Kolejach Państwowych S.A. Jako twórca ludowy był uczestnikiem wielu wystaw i plenerów rzeźbiarskich.

Bartłomiej Węgrzyn Ukończył z wyróżnieniem Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod okiem prof. Józefa Murzyna. Obecnie pracuje jako asystent prof. Andrzeja Zwolaka w Pracowni Rysunku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Mariusz Mogilany Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Obecnie tworzy i mieszka w Zagórzu, gdzie zajmuje się rzeźbą.

Mariusz Haba Snycerz i konserwator dzieł sztuki. Pracuje jako rzemieślnik teatralny pracowni plastycznej Teatru Maska w Rzeszowie, gdzie projektuje i tworzy scenografie i rekwizyty do przedstawień teatralnych.

Katarzyna Peszko Obroniła dyplom w pracowni malarstwa na kierunku Edukacja artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W wolnej chwili zajmuje się malarstwem, ikoną i rzeźbą.

Jacek Golec Absolwent dwuletniego Studium Nauczycielskiego i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie na kierunku snycerstwo. Obecnie zajmuje się stolarstwem. W wolnych chwilach poświęca się pracy twórczej.

Peter Mušinský Rzeźbiarz samouk. Swoją pasję artystyczną dzieli z synem również Peterem. Tworzy zarówno prace sakralne jak i ludowe. 

Marek Drozd Rzeźbi od 3 lat i jest samoukiem. Na początku zajmował się płaskorzeźbami o tematyce ludowej i zwierzęcej. Od roku rzeźbi prace pełnowymiarowe. Jest to pierwszy plener rzeźbiarski artysty.

Štefan Malík Od dziecka uczył się rzeźbiarstwa. Obecnie jest na emeryturze i wolne chwile poświęca pracy twórczej w drewnie oraz kreślarstwu. Tworzy na zamówienie, głównie tematy sakralne.

Bistrik Malik Rzeźbiarz, z wykształcenia stolarz. Syn Pana Štefana Malika. Jest uczestnikiem plenerów rzeźbiarskich, w Polsce tworzy po raz pierwszy. 

Miroslav Janič Jako amator ma już za sobą 20 lat pracy twórczej w technice rzeźbiarskiej. Uprawia tematykę ludową, sakralną, m.in. wyrzeźbił drogę krzyżową, a także przedmioty użytkowe, np. zabawki na place zabaw. Od 17 lat posiada autorską galerię w Bardejowie, gdzie prezentuje swoją twórczość.

Ján Hajduk Jest nauczycielem snycerstwa w Súkromná stredná odborná škola Bardejov. Zajmuje się również renowacją. Bierze udział w licznych plenerach artystycznych. 

Jozef Pankuch Ukończył szkołę na kierunku stolarstwo. Pracował m.in. w telewizji słowackiej oraz jako technolog. Rzeźbiarstwem zajmuje się amatorsko.

Marek Mikluš Obecnie zajmuje się rzeźbiarstwem. Wcześniej pracował jako renowator budynków. Jego rzeźby znajdują się m. in. we Włoszech i Kanadzie. Jedną z rzeźb artysty posiada były prezydent Słowacji - Ivan Gašparovič.

Mikroprojekt „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw
w kulturze polskiej i słowackiej
realizowany jest w ramach Programu Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
.

 
dzień słowacki
artbanerinterreg.jpg

slowacki_2017.jpg
„Dzień słowacki”

 

 

„Spotkania z kulturą Słowiańską – koncerty, spektakle” to kolejne zadanie realizowane w ramach mikroprojektu pt. „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej przez Ośrodek Kultury w Dukli. W skład niniejszej operacji wchodzi organizacja 3 wydarzeń kulturalnych, dla szerokiego grona odbiorców, przedstawiających tradycje słowiańskie. Celem zadania jest kultywowanie zwyczajów terenu pogranicza oraz ukazanie ich podobieństw. Poszerzenie oferty kulturalnej partnerów projektu o międzynarodowe inicjatywy, posłuży przełamaniu bariery językowej i nawiązaniu „nici” porozumienia pomiędzy współpracującymi instytucjami oraz społecznością lokalną.

1 lipca 2017 roku w Dukli odbył się wchodzący w skład zadania „Dzień słowacki”. Został on zorganizowany na scenie plenerowej przy obiektach miejscowego MOSiR-u. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć i posłuchać trzech wspaniałych zespołów pieśni i tańca ze Słowacji: FS Makovička ze Svidníka, FS Stropkovčan ze Stropkova oraz FS Makovica ze Svidníka. Podczas trwającego ponad 3 godziny koncertu zaproszone grupy folklorystyczne zaprezentowały suity taneczne oraz utwory wokalne i instrumentalne charakterystyczne dla kultury słowackiej. W przerwie odbył się wernisaż prac powstałych podczas pleneru rzeźbiarskiego realizowanego w ramach innego zadania wchodzącego w skład mikroprojektu. Dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli – Małgorzata Walaszczyk-Faryj oficjalnie otworzyła wystawę złożoną z 16 rzeźb i podziękowała wszystkim twórcom za ich pracę, kreatywność i wspaniałą atmosferę jaką stworzyli w ciągu spędzonego razem tygodnia. Widzowie zgromadzeni przy obiektach MOSiR w Dukli mogli również skosztować potrawy z tradycyjnej kuchni słowackiej, które zostały przygotowane przez 3 grupy kulinarne ze Słowacji.

Mikroprojekt „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw
w kulturze polskiej i słowackiej
realizowany jest w ramach Programu Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
.

Katarzyna Błaż
 
Sobótki 2017
  
sobotki2017.jpg     Sobótki w tym roku tradycyjnie spłynęły strugą deszczu. Na początek publiczność obejrzała spektakl w wykonaniu zespołu obrzędowego „Piganeczki” „ Jak to dawniej bywało… sprzedaż krowy” –sportretowana z dystansem rzeczywistość polskiej wsi, humorystyczna opowieść o życiu, dobijaniu targu i relacjach międzyludzkich umieszczona gdzieś w przeszłości. Następnie wystąpił zespół „Rozmarija” ze Słowacji. W kilku wejściach zobaczyliśmy tańce z pogranicza folkloru i tradycji Słowian tuż zza granicy. W drugim wejściu „Piganeczki” zaśpiewały lokalne pieśni i poprowadziły barwny korowód nad rzekę Dukiełkę. Aby tradycji i najpopularniejszemu zwyczajowi Sobótkowej nocy stało się zadość, panienki i „nie tylko” puściły swoje wianki na wodę. Po powrocie na scenie zainstalowany był już zespół „Allegro” z naszą wokalistką Wiolettą Madej, który to miał towarzyszyć zabawom tanecznym tej nocy. W przerwach wystąpił lokalny team kabaretowy „Prezesy” w osobach Marcina Lenika i Mateusza Wokurka. Wielkie podziękowania składamy na ręce pań: Józefy Fornal i Leokadi Chudoby za pomoc w przygotowaniu wianków, puszczanych w tę jedną w swoim rodzaju noc Wianków symbolizujących, nie tylko zamążpójście czy panieństwo, ale jednocześnie ofiarę w odczarowaniu i uświęceniu wody. Niestety owa woda, w postaci strug deszczu przerwała, ten pełen wrażeń kulturalnych, wieczór.

 
Rajd Starszaków
I edycja „ Rajdu Starszaków”
w ramach działalności DUTW z projektu „Usłyszeć głos seniora”

   Projekt „Usłyszeć głos seniora” realizowany jest od marca 2017 roku do grudnia 2017 przez DUTW. Projekt ten został dofinansowany przez Gminę Dukla w ramach zadań publicznych Gminy w kwocie 7000 zł. i ma na celu ułatwienie dostępu do działalności kulturalnej i edukacyjnej wszystkim osobom, które nie są czynne zawodowo, a maja czas i chęć uczestniczenia w różnego rodzaju wykładach lub praktycznych warsztatach.
2017rajdst.jpg
   RAJD STARSZAKÓW - EDYCJA WIOSENNA Ach, co to był za dzień, ten cudowny 12 czerwca. Grupa turystów Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Dukli, pod wodzą znanego GOPR-owca Waldemara Olszewskiego, wyruszyła na rajd. Trasa rajdu prowadziła z Kątów na Górę Grzywacką, gdzie znajduje się wieża widokowa, z której śmiałkowie mogli podziwiać krajobrazy. Po krótkim odpoczynku, 24-osobowa grupa wyruszyła przez las, czerwonym szlakiem – pokonując Łysą górę – w stronę Góry Chyrowej.

  
    W trakcie leśnej wędrówki mijaliśmy przepiękne stare dęby. W bezpiecznym miejscu rozpaliliśmy ognisko, przy którym śpiewaliśmy stare harcerskie i turystyczne piosenki. Posileni pysznymi kiełbaskami ruszyliśmy w dalszą drogę. Naszym oczom ukazała się piękna, olbrzymia polana, z której widoczna była Góra Chyrowa.

   Radośni, zintegrowani, dumni, że udało się pokonać ponad 18 km, wróciliśmy busikiem do Dukli. Miło nam było przebywać w towarzystwie Pani Ani, z Ośrodka Kultury, która nieustannie utrwalała naszą wędrówkę wykonując zdjęcia.

Takie wyprawy pozwalają mieć nadzieję, że człowiek nie starzeje się. Już zaplanowaliśmy następną wyprawę.

Barbara Mucha
 
Wernisaż
2017plenerrzezbiarski.jpg
 
dzień sł
dzien_slowacki_2017.jpg
 
DZIEŃ PAPIESKI
2017dzienpapieski.jpg
9 czerwca 2017 roku Ośrodek Kultury w Dukli przyłączył się do uroczystych obchodów XX rocznicy przyjazdu papieża Jana Pawła II do Dukli organizując Koncert Jubileuszowy na dukielskim rynku. Całodniowy program imprezy poświęcony był osobie św. Jana Pawła II oraz kanonizowanemu dwadzieścia lat temu, podczas papieskiej pielgrzymki, św. Janowi z Dukli.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 109 - 126 z 609

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności