Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 4657
Artykułów: 1271
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 17394544

Archiwum

sobótki
sobotki_relacja12.jpg
18 czerwca na ogólnopolskiej antenie TVP3 rusza wakacyjny program LATO W REGIONACH.

Dziennikarze z oddziałów TVP będą pokazywać najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsca w Polsce i relacjonować najciekawsze imprezy plenerowe. Inauguracyjny program przygotowuje TVP3 Rzeszów.
Programy z cyklu LATO W REGIONACH emitowane będą w wakacyjne soboty i niedziele. Kilka razy dziennie widzowie będą mogli obejrzeć relacje "na żywo" lub wcześniej przygotowane programy z rożnych miejsc Polski. Na początek, 18 czerwca w trzech "wejściach" o 12:35, 13:20 i 16:30 promowane będzie Podkarpackie.

DUKLA 18-19 czerwca W niedzielę, 19 czerwca LATO W REGIONACH pozostanie w południowo-wschodniej Polsce. Ekipa Telewizji Rzeszów z wozem transmisyjnym zawita w Dukli.

Na dukielskim rynku, gdzie odbywać się będzie impreza sobótkowa, stanie także miasteczko telewizyjne. Zaproszeni do plenerowego studia goście opowiedzą o historii, kulturze i tradycjach miasta oraz jego okolic.

Relacje z Dukli w ogólnopolskim paśmie TVP3 i na regionalnej antenie TVP3 Rzeszów w niedzielę, 19 czerwca o 9:45, 11:50, 12:40, 19:40, 20:30 i 21:00.sobotki_relacja1.jpg
 
wernisaż
   2016wernisazart.jpg W dniu 10 czerwca 2016 r. w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Dukla malowana pędzlem”. Wystawa jest wynikiem pleneru, który został zorganizowany po raz trzeci przez Ośrodek Kultury w Dukli w ramach kontynuacji projektu „Plener malarski artystów plastyków oraz warsztaty dla uzdolnionej młodzieży”, współfinansowanego przez Unię Europejską na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu małych projektów w ramach działania 413” Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju ”objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
   Podczas pięciu dni plenerowych malarze zmierzyli się z tematem „Dukli i okolic”, jej architektury, zabytków i krajobrazu. Każdy z twórców podszedł do danego zagadnienia indywidualnie i na swój własny sposób. W wyniku tego powstały prace różne w technikach malarskich jak i spojrzeniu artystycznym. W tym samy czasie odbyły się warsztaty dla uzdolnionych dzieci i młodzieży z naszej gminy. Zaproszeni malarze poprowadzili zajęcia, podczas których „młodzi artyści” mogli zmierzyć się z techniką graficzną monotypią. Kolejną poznaną techniką były pastele olejne, dzięki którym powstały prace mocne w kolorze i wyrazie artystycznym. Najmłodsza grupa dziecięca tworzyła przestrzenne,

Czytaj całość
 
Dzień Papieski
2016artdzienpap.jpg " A GÓRA CERGOWA PATRZY NA NAS "... DUKIELSKI DZIEŃ PAPIESKI
19 lat temu ziemia dukielska gościła wyjątkowego i niepowtarzalnego gościa, jakim był papież Jan Paweł II - Wielki Człowiek i Wielki Święty. Wizytę swą sprawował z racji kanonizacji świętego Jana z Dukli, która to odbywała się w Krośnie. Z tego też powodu Rada Gminy uchwaliła dzień 9 czerwca Dukielskim Dniem Papieskim. Chcąc uczcić to jedyne w swoim rodzaju dla naszej społeczności wydarzenie, przygotowałyśmy ze swoimi uczniami klas IIa i Vb montaż słowno - muzyczny połączony z projekcją zdjęciowo - filmową. Wszystko to odbyło się w sali widowiskowo-teatralnej OK Dukla. Przepełniona sala widzów żywo i spontanicznie reagowała na przedstawianą przez dzieci treść. Honorowymi gośćmi byli - pan Aleksander Mercik dyrektor, etatowy członek zarządu powiatu, pani Grażyna Ostrowska, pan Piotr Czerwiński, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego imieniem świętego Jana Pawła II w Krośnie , pani wizytator Justyna Zając , pan Arkadiusz Bąk- przewodniczący komisji Towarzystwa Przyjaciół Szpitala w Krośnie, dyrektor ZS nr1 w Dukli ,pan Jerzy Pęcak oraz zastępca pan Stanisław Fornal. Pan dyrektor Piotr Czerwiński otrzymał od uczniów symboliczny kwiatek, który przekaże pacjentom i pracownikom szpitala. Pan dyrektor Aleksander Mercik wraz z panią Grażyną Ostrowską podzielili się z publicznością refleksją dotyczącą tamtych pamiętnych chwil. Była ona niezwykle głęboka i wzruszająca. Mali artyści zostali obdarowani obfitymi brawami oraz upominkami.Nad przebiegiem uroczystości czuwał , koordynował stroną techniczną i dbał o stronę wizualną pan Piotr Jakieła i pan Artur Szajna. Papież Jan Paweł II powiedział " A góra Cergowska patrzy na nas...", i tak jest i zawsze będzie. Tak samo, jak my zawsze pamiętać będziemy o tym wielkim dla wszystkich mieszkańców Dukielszczyzny przeżyciu. Dziękujemy dzieciom, rodzicom i wszystkim uczestnikom tego wydarzenia.


Józefa Winnicka- Sawczuk 
Małgorzata Lasek- Such
 
Wernisaż
2016wermalarski.jpg
 
DD
2016motory.jpg

Loteria fantowa i koncerty dla chorej Hani!


dziendziecka-page-001.jpg
 
Dzień Papieski
2016ddziepapieski.jpg
 
Sukces
2016kropa.jpg
SUKCES KAPELI „DUKLANIE”
Dnia 22 maja w Korczynie odbył się XIII Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej XXXII KROPA. Celem konkursu jest ochrona, dokumentacja i propagowanie śpiewu i muzyki ludowej, a także wytypowanie reprezentantów Regionu Krośnieńskiego na 50 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych „Kazimierz Dolny 2016” oraz przedstawicieli Województwa Podkarpackiego na 50 Ogólnopolski Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym roku w jury konkursu zasiedli: dr Andrzej Karczmarzewski – etnograf – przewodniczący; Jolanta Dragan – etnograf, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej; Maria Kula – etnolog, instruktor, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Emilia Jakubiec-Lis – muzyk, socjolog kultury, Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie. W przeglądzie wzięło udział 44 uczestników w kategoriach: zespoły śpiewacze, kapele, soliści instrumentaliści, soliści śpiewacy i gawędziarze.

2016kropadyplom.jpgW tegorocznym przeglądzie Gminę Dukla reprezentowała kapela „Duklanie” w składzie: Piotr Jakieła – kontrabas, Stanisław Kafel – akordeon, Artur Szajna – cymbały, Jaromir Faustus – klarnet i Katarzyna Michna – skrzypce. Zespół, zgodnie z regulaminem, wykonał cztery utwory instrumentalne pochodzące z regionu rzeszowskiego: „Za las chłopcy za las”, „Szła dziewczyna”, „Rumpaj-dyna” oraz „Słoneczko na zachodzie”. Kapela w obecnym składzie gra dopiero 2 miesiące. Podczas konkursu stanęła w szranki z zespołami mającymi już na swoim koncie liczne występy i nagrody na przeglądach muzyki ludowej. Był to więc dla kapeli duży sprawdzian umiejętności. Tym bardziej cieszy fakt, że nasi reprezentanci zostali zauważeni i nagrodzeni przez jury wyróżnieniem. W kategorii kapel I miejsce zdobyli: „Lisznianie” z Lisznej oraz kapela Zastawnych z Brzostka.

Sukces kapeli „Duklanie” napawa optymizmem na przyszłość i jest dla Ośrodka Kultury w Dukli potwierdzeniem, że wielomiesięczne starania o utworzenie zespołu z szerokim instrumentarium były słuszne. Dla instrumentalistów zaś jest to ogromna motywacja do dalszej pracy i rozwoju swoich umiejętności.

Galeria zdjąć
Galeria video
foto: Wlademar Kijowski, Ernest Błaż
 
Powiatowy Dzień Działacza Kultury
ddk2.jpgDzień Działacza Kultury to święto wszystkich ludzi kultury, twórców, artystów. Już po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało spotkanie, które odbyło się 20 maja w Domu Ludowym w Targowiskach.
Uroczystość organizowana jest, by nagrodzić i pokazać ludowych działaczy i ich twórczość. Aby podziękować tym wszystkim, którzy działalność kulturalną traktują jak misję, jak swoje życiowe motto, dla których dbałość o dziedzictwo kulturowe jest pasją, sposobem na życie.
Spotkania w gronie animatorów, twórców i działaczy tradycyjnie stały się okazją do uhonorowania osób, które szczególnie zasłużyły się dla kultury. Należy podkreślić, że powiat krośnieński jest jednym z nielicznych, gdzie świętuje się w tak podniosły sposób i docenia ludzi kultury. Od kilkunastu lat Starosta Krośnieński specjalne nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
      W tym roku wręczono cztery nagrody indywidualne i cztery zbiorowe.

Laureaci nagrody:
• Anna Warchoł, inicjatorka i animatorka wielu przedsięwzięć promujących kulturę, m.in. założycielka grupy obrzędowej „Dłużanki",
• Stanisław Lorenc, były członek kapeli ludowej „Swoki" oraz Jaśliskiego Chóru  Parafialnego. Obecnie należy do kapeli „Jaśliszczanie",
· Jan Omachel, wieloletni działacz kulturalny, członek Stowarzyszenia „Dębina"
• Janusz Ziomek, założyciel Chóru Kameralnego „Laudis" z Lubatówki oraz jego dyrygent,
• Zespół Śpiewaczy „Ustrobianki" z Ustrobnej, zespół działa od 48 lat, jest animatorem życia kulturalnego gminy,
• Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie" z Chorkówki, zespół aktywnie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych i swoim śpiewem uświetnia uroczystości gminne i powiatowe,
• Grupa Artystyczna KGW z Korczyny - Spornego, przez ponad 50 lat grupa aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym gminy i powiatu,
• Kapela Ludowa „Pogórzanie" koncertuje zarówno z espołem jak i samodzielnie, na rożnych uroczystościach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i zagranicznych.
      Jak co roku ludzi kultury docenia także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorując zasłużonych odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej". O te odznaczenia wystąpił Starosta Krośnieński na wnioski wójtów, burmistrzów oraz dyrektorów ośrodków kultury.

Odznaczenia otrzymali:
• Alicja Adamik, propagatorka kultury ludowej, od ponad 20 lat pełni funkcję kierownika zespołu śpiewaczego „Seniorzy",
• Maciej Kandefer przez 21 lat był dyrygentem Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Besku,
• Danuta Kostyra, poetka, autorka scenariuszy do różnych sztuk i obrzędów, od 15 lat jest członkinią zespołu obrzędowo - śpiewaczego „Szarotka - Duklanie",
• Stanisław Lorenc, muzyk, akompaniator, członek kapeli „Jaśliszczanie", utalentowany rzeźbiarz i malarz,
• Edward Marszałek, wieloletni działacz kulturalny, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina", ma w swoim dorobku kilkaset artykułów opublikowanych na łamach prasy ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej,
• Małgorzata Walaszczyk - Faryj, założycielka zespołów „Szarotka - Duklanie", kapeli „Duklanie" i zespołu wokalnego „Acola", inicjuje i realizuje wiele projektów kulturalnych.
     Nagrody i odznaczenia wręczali przewodniczący Rady Powiatu Edward Nowak, starosta Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk oraz urzędujący członek Zarządu Powiatu Aleksander Mercik.
Po raz piąty, w dowód uznania za dobrą współpracę w dziedzinie kultury z samorządem Powiatu Krośnieńskiego starosta Jan Juszczak wręczył pamiątkową statuetkę z wizerunkiem Patrona Powiatu Krośnieńskiego św. J.S. Pelczarem, Tiborovi Kubicka, dyrektorowi Centrum Oświaty i Kultury w Stropkovie na Słowacji.
Podsumowując spotkanie starosta Jan Juszczak zwrócił uwagę, iż Powiat Krośnieński już po raz 15. organizuje spotkanie z elitą kultury na obszarze powiatu. - W tym określeniu działacz mieści się wszystko. To są Ci Państwo, którzy dajecie nam radość ze swojej twórczości. Sami zapewne też się ubogacacie i radujecie tym co tworzycie. Bo ziemia krośnieńska jest piękna, ale również piękna bogactwem ludzi kultury. Organizując uroczystość po raz piętnasty nie brakuje nam tych, których chcemy uhonorować nagrodami. Gratuluję wszystkim odznaczonym oraz nagrodzonym i życzę, aby nigdy nie zabrakło im weny tworzenia. Cieszymy się z kultury, bo św. Jan Paweł II powiedział „Każdy człowiek żyje przez kulturę i dla kultury" i niech tak pozostanie.
      W imieniu nagrodzonych i odznaczonych słowa podziękowania dla organizatorów przekazał Edward Marszałek - Mistrz Mowy Polskiej, podkreślając, że niewiele jest takich samorządów jak krośnieńskie starostwo, które dba o zauważanie i docenianie ludzi kultury oraz inicjowanie takich uroczystości.

Podczas święta ludzi kultury nie mogło zabraknąć części artystycznej, która była bardzo atrakcyjna i urozmaicona. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili:  Kapela Ludowa „Pogórzanie", Zespół Kameralny z Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Krośnie, Młodzieżowy Zespół Taneczny „Omega" z Chorkówki oraz Zespół Dziecięcy „Mali Rogowice" z Rogów.

                                                                                                                                                                                            Ewa Bukowiecka
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 145 - 162 z 540

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności