Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5228
Artykułów: 1422
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 20501854

Archiwum

Kino
2017kino7d.jpg
 
XXI Gminny Przegląd Piosenki Znanej i Lubianej
pzil2017.jpg26 kwietnia 2017 w sali widowiskowo-teatralnej Ośrodka Kultury w Dukli odbył się XXI Gminny Przegląd Piosenki Znanej i Lubianej. Komisja w składzie: przewodnicząca Dorota Świstak, Artur Szajna i Norbert Uliasz postanowiła przyznać następujące wyróżnienia jako Nagrody Główne, kwalifikując tym samym uczestników do etapu powiatowego.

Wyróżnieni:
 Kat I
- Inga Gumienny- Dukla
- Filip Niziołek - Dukla
- Zbigniew Bargiel - Dukla
- Jakub Kwaśnicki - Dukla
- Zuzanna Kwaśnicka - Dukla
- Gabriela Albrtcht - ZS Równe
 Kat II -Emilia Bałon - indywidualnie
- Anna Kłap - indywidualnie
- Zofia Baran- Indywidualnie
- Eliza Kowalska - Bel Canto
 Kat III
- Martyna Kosior - ZS Tylawa
- Joanna Kawulok - indywidualnie
- Sylwia Kotłowska - ZS Jasionka
- Wacław Czupiński - SP Iwla
- Zuzanna Szczurek - ZS Równe
- Stanisław Stojak - ZS nr 1 Dukla
Kat IV
- Magdalena Trzebunia - ZS Tylawa
- Julia Kula - ZS Jasionka
- Weronika Wnęk - ZS Równe
- Aleksandra Dyszkowska - ZS nr 2 Dukla
 
plakat gosposiada
gosposiada_rowne.jpg
 
rozpoczęcie sezonu motorowego
pustelnia.jpg

Pora, więc wypuścić jaskółkę byście mogli wpisać w swój kalendarz obowiązkową pozycję jaką jest: 

IX Beskidzkie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

Sezon rozpoczynamy tradycyjnie na Pustelni Św. Jana z Dukli w Trzcianie.
Przybywajcie 23 kwietnia 2017r w Niedzielę.

Rozpoczniemy Mszą Św. o godzinie 11. 
Ale Wy przyjedzcie trochę wcześniej.
Po Mszy Św. gorąca przekąska w stałym miejscu na parkingu.

ok 14.00 Parking obok klasztoru o Bernardynów w Dukli - Pokaz stuntu motocyklowego w wykonaniu chłopaków ze STUNT MAFII

W sobotę 22 kwietnia w ramach Beskidzkiego Rozpoczęcia Sezonu Motocyklowego
o godzinie 19.00 w Sali kinowo-teatralnej w Dukli ul. Kościuszki 4
Paweł "GŁAZIO" Głaz opowie i pokaże
 po co pojechał do krainy Wikingów.

Mam nadzieję że rozpali nasze wyobraźnie. 
Po płomiennym wystąpieniu Głazia ognisko pod wiatą na Pustelni.
Do zobaczenia na Pustelni.


zaprasza Grupa MOTO BESKID
 
poezja patriotyczna

Uwaga: ze względu na egzaminy gimnazjalne Starostwo Powiatowe w Krośnie zmieniło termin przesłuchań etapu powiatowego XI Powiatowego Konkursu Polskiej Poezji Patriotycznej na 25 kwietnia.
 
Koncert
2017koncerangzelika.jpg
 
śniadanie
artbanerinterreg.jpg

„WSPÓLNE ŚWIĄTECZNE ŚNIADANIE – CZYLI WARSZTATY, POKAZ I DEGUSTACJA WIELKANOCNEGO JADŁA REGIONALNEGO W TRADYCJI POLSKO-SŁOWACKIEJ”.

   Od kwietnia Ośrodek Kultury w Dukli i Podduklianské osvetové stredisko vo Svidníku rozpoczęli realizację mikroprojektu pt. „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej. Pierwsze trzy zadania, inaugurujące całoroczny program wydarzeń i imprez o charakterze kulturalno-edukacyjnym, związane były z obchodami Świąt Wielkanocnych.

   W Niedzielę Palmową 9 kwietnia 2017 roku w Trangranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli odbyło się „Wspólne świąteczne śniadanie – czyli warsztaty, pokaz i degustacja wielkanocnego jadła regionalnego w tradycji polsko-słowackiej”. Wydarzenie miało na celu prezentację świątecznych tradycji kulinarnych terenu pogranicza oraz ukazanie podobieństw i różnic kultury partnerów mikroprojektu.
2017sniadanie.jpg
   Od godziny 10.00 chętni mieszkańcy terenu wsparcia wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których zaprezentowano proces powstawania tradycyjnego jadła przygotowywanego w okresie wielkanocnym w polskich i słowackich domach. Po stronie polskiej była to zupa serwatkowa tzw. święconka, zaś po stronie słowackiej – ser z krowiego mleka oraz kołacz.


  W południe przystąpiono do wspólnego świątecznego śniadania. Na stołach znalazły się tradycyjne przysmaki wielkanocne spożywane na terenie pogranicza polsko-słowackiego w czasie świąt. Na parterze TCWK ustawiono 6 stołów z menu degustacyjnym, które przygotowali zaproszeni przez partnerów mikroprojektu goście. Panie Anastazja Fesz i Anna Delimata wraz z KGW z Barwinka częstowały m.in. zupą chrzanową, jajkami w galarecie, sosem tatarskim, chrzanem wielkanocnym, chrzanem z jabłkami, sałatką z tuńczyka, żurkiem czy babą drożdżową. Wśród wystawionych przez KGW z Wietrzna na czele z p. Danutą Czelniak dań znalazły się: babeczki pod pierzynką, babka wielkanocna, serownik, makowiec, sałatka śledziowa, sos tatarski, chrzan, gotowane mięso kiełbasiane w wekach, klops pieczony, boczek pieczony czy kule mięsne z jajkiem. Pani Katarzyna Polek zaproponowała następujące wyroby wielkanocne: jajka faszerowane wędzonym łososiem i tuńczykiem, sałatkę chrzanową, krajankę świąteczną, keks, baby wielkanocne i żur. Po stronie słowackiej zaprezentowały się również 3 grupy kulinarne. Panie Mária Sadivová i Vladimíra Vanatová przywiozły m. in. słodkie wypieki, a wśród nich babę wielkanocną, makowiec, zawijaniec kakaowy i makowy oraz różnego rodzaju szynki i sery. Pani Nataša Marusinowá zaprezentowała tradycyjny koszyk słowacki, z którego można było spróbować kiełbasy, baleron, boczek, ser, chrzan, ćwikłę, roladę ze szpinakiem oraz takie wypieki jak chałka czy ciasto bezjajeczne. Na stole słowackiej grupy pana Jaroslava Krajkoviča znalazł się kołacz, swojski ser nadziewany mięsem i warzywami, ćwikła, masło i kiełbasa.

   W galerii na piętrze odbyły się zaś dwie wystawy związane z wydarzeniami odbywającymi się w tygodniu poprzedzającym „Wspólne świąteczne śniadanie”. Zaprezentowano prace powstałe podczas „Warsztatów pisania jaj w tradycji polskiej i słowackiej” oraz „Koronkarstwo w tradycji słowackiej”. Na wystawie nalazły się jajka pisane w technice woskowej oraz koronki klockowe wykonane przez instruktorów i uczestników zajęć. Wydarzenie uświetnili również lokalni rękodzielnicy: panie Agata Łacheta i Anna Wojtuń ze Zboisk, pani Maria Kwaśniowska z Barwinka, panie Ewa Karczmarska-Więckowska, Krystyna i Marta Szymczak z Mszany, pani Danuta Kurdziel z Iwonicza oraz uczniowie ZS nr 2 w Dukli.

   Całe przedsięwzięcie było częścią mikroprojektu „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej realizowanego w ramach Programu Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. 
 
Koronkarstwo
artbanerinterreg.jpg

KORONKARSTWO W TRADYCJI SŁOWACKIEJ

W czwartek, 6 kwietnia 2017 roku, w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej odbyły się warsztaty, pt. „Koronkarstwo w tradycji słowackiej”.

   Tematem warsztatów była koronka klockowa, która polega na przeplataniu par nici nawiniętych na drewniane szpulki, zwane klockami. Proces wyplatania odbywa się na specjalnej poduszce, do której za pomocą szpilek przymocowuje się wzór. Produktem finalnym tej techniki rękodzielniczej jest tzw. płócienko tworzące różnego rodzaju motywy i ornamenty, utwardzone lakierem do włosów. Koronka klockowa jest jedną z najpiękniejszych i najdelikatniejszych rodzajów koronki. Technika ta pochodzi prawdopodobnie z Flandrii, a jej korzenie sięgają XVI w.
 
2017kornoart.jpg

   W warsztatach zorganizowanych przez Ośrodek Kultury wzięło udział aż 20 mieszkanek Gminy Dukla. Mogły one poszerzyć swoje umiejętności manualne o kolejną technikę rękodzielniczą. Jak się okazało tworzenie koronki klockowej jest bardzo żmudnym procesem, wymagającym dużej cierpliwości i precyzji. Podczas czterogodzinnej pracy uczestniczkom wydarzenia udało się wykonać jeden z podstawowych splotów klockowych. Instruktorkami warsztatów były dwie rękodzielniczki ze Słowacji: Nikola Makarová i Zuzana Dreveňáková.


   Przeprowadzone warsztaty są częścią mikroprojektu „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej realizowanego w ramach Programu Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 163 - 180 z 638

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności