Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Odwiedza nas 2 gości

Statystyka

Użytkowników: 3835
Artykułów: 1152
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 15751118

Archiwum

zapisy
plakat_zapisy_gabi_2015.jpg
 
Ognisko muzyczne
2015zapisyognisko.jpg
 
Szarotki w Woli Rafałowskej
2015artwola.jpg
W dniu 15 sierpnia zespół „SZAROTKA-DUKLANIE” uświetnił swoim występem uroczystość dożynkową w Woli Rafałowskiej. Zespół przestawił obrzęd dożynkowy przeplatany kabaretem „babki i paniusi”. Organizatorzy bardzo uprzejmie i miło nas przyjęli. Po występie zespół został zaproszony na poczęstunek. Lecz liczne zgromadzona publiczność ponownie wywołała zespół na scenę. Kabaret znowu zachwycił publiczność. Na koniec nie brakło podziękowań dla zespołu od organizatorów. Szkoda że musieliśmy wracać, było bardzo miło występować dla takiej wspaniałej publiczność. Pragniemy serdeczne podziękować za zaproszenie i przyjęcie pani Danucie Szajna i panu sołtysowi.
 
jazzowa niedziela
2015muzycznan9.jpg
9 lipca w ramach kolejnych edycji „Muzycznych Niedziel” na rynku dukielskim gościliśmy dwa zespoły „WAWE” i „ZIGI JAZZ BAND”. Była to bardzo upalna niedziela, mimo tego zespoły dały wspaniałe koncerty. Jako pierwszy wystąpił zespół „WAWE” z Krosna, który zagrał wiele znanych i lubianych przebojów. Następnie w klimaty lat 20-tych i muzyki jazzu najlepszych polskich i amerykańskich wykonawców wprowadził wszystkich zespół „ZIGI JAZZ BAND” z Brzozowa.
 
Taneczna Sobota Na Rynku
2015zespolypol.jpg
WYSTĘP ZESPOŁÓW POLONIJNYCH
18 lipca 2015 gościliśmy na Dukielskim Rynku dwa zespoły taneczne w ramach Polonijnych Festiwali Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Pierwszym zespołem, który się u nas zaprezentował był zespół folklorystyczny „Gaik” z Rosji – Sankt Petersburga. Zespół powstał w 1990 roku przy Stowarzyszeniu Kulturalno – Oświatowym „Polonia” im. A. Mickiewicza w Sankt Petersburgu. Od tego czasu grupa występuje w roli ambasadora kultury polskiej w Rosji, uczestnicząc w Festiwalach Kultury Polonijnej w Sankt Petersburgu, we wszystkich ważnych wydarzeniach życia kulturalnego miasta oraz corocznych miejskich festiwalach mniejszości narodowych. Grupa posiada bogaty repertuar, tańce narodowe oraz tańce rosyjskie. Śpiewają pieśni patriotyczne i przepiękne pieśni regionalne. Drugim zespołem, który zaprezentował się dukielskiej publiczności był „Mały Lajkonik” z USA – Chicago. Powstał on w roku 1991 w celu krzewienia polskiej kultury i tradycji na Terenie Stanów Zjednoczonych. W zespole tańczy ponad stu trzydziestu tancerzy w pięciu grupach wiekowych. Zespół oprócz tańca ma zajęcia ze śpiewu, a także warsztaty artystyczne, na których młodzież pogłębia swoją wiedzę o zwyczajach i obrzędach oraz tradycji polskiej. Dukla miała okazję podziwiać wspaniale przygotowane występy taneczne połączone ze śpiewem oraz bogatą choreografią.

Teksty na temat zespołów pochodzą z folderu wydanego z okazji 9 Polonijnego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Iwonicz-Zdrój 16-23 Lipca 2015.

 
Dni Dukli 2015

2015arttsa.jpg

    4 lipca o godzinie 10 na stadionie MOSiR w Dukli odbył się Mecz Piłki Nożnej Klubów Sportowych i Stowarzyszeń o Puchar Burmistrza Dukli. W zaciętym boju o trofeum wzięło udział 8 drużyn z naszej gminy. „Przełęcz Dukla”, „Beskid Równe”, „Zorza Łęki Dukielskie”, UKS Łęki Dukielskie, „Grodzisko Wietrzno”, „Huragan Jasionka”, „Twierdza Teodorówka”, „Iwełka Iwla”. Puchar wywalczyła Przełęcz Dukla.

   O 13.00 w Muzeum Historycznym Pałac w Dukli odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej.

   O 17.00 na placu MOSIR rozpoczęliśmy część rozrywkową. Teatr „Pinokio” przygotował dla najmłodszych dwie bajki, oraz program balonowe zoo - gdzie zdradzał tajniki technik skręcania zwierzaków z balonów. W międzyczasie odbyły się wybory Małej Miss i Mistera Dni Dukli 2015.

     Jak co roku najmłodsi musieli przebrać się tym razem za ulubione zwierzątko. Komisja w składzie Aleksandra Leśniak, Aleksandra Krowicka, Martyna Jakieła, Weronika Jakieła, Martyna Misiołek wyłoniła tych najpiękniejszych, najwdzięczniejszych, przebranych według regulaminu. Wybory wygrała i Małą Miss Dni Dukli 2015 została Maya Lewińska natomiast Misterem został Krzysiu Rygiel.

    Dojo Dukla, Krośnieńskiego Klubu Karate przygotowało pokaz sztuki walki, coraz bardziej popularnej dziedziny sportu. Mogliśmy podziwiać brawurową, bezpośrednią walkę – kumite, oraz spokojny i wyważony pokaz form technicznych – kata. Ten niezwykły spektakl zaaranżował Pan Marek Sawczuk propagator oraz sensei dukielskiej sekcji.

   O godzinie 19.00 Burmistrz Dukli Andrzej Bytnar oficjalnie otworzył Dni Dukli życząc zebranej publiczności dobrej zabawy. Zaraz po dziewiętnastej  zebrani na placu mogli posłuchać największych światowych przebojów w wykonaniu  orkiestry dętej „Fire Band’ z OSP Brzozów. Muzykom towarzyszyły mażoretki, które tańcem podkreślały dźwięki muzyki.

O godzinie 20-tej na scenie pojawiła się barwna grupa lwowskich artystów „Viva Mirage” artyści bawili publiczność anegdotą, tańcem i piosenką. Zaczynając od najbardziej znanego utworu Emanuela Schlechtera „Tylko we Lwowie”, poprzez kankana, sambę brazylijska, country kończąc ponownie na utworach Olgierda Lecha.

Przyszedł czas na wieczorny koncert Janusza Zielińskiego byłego członka grupy „Bolter”. Usłyszeć można było nowe jak i dobrze znane przeboje z niezapomnianym utworem „Daj mi tę noc”.

W rytmie - disco dance zakończyliśmy pierwszy dzień imienin naszego miasta.

Drugi dzień zaczęliśmy swojsko – „Jarmarkiem Jadła”. Na stoiskach przygotowanych przez Koła Gospodyń z Tylawy, Wietrzna, Zboisk i Głojsc można było skosztować różnorodnych, regionalnych potraw. Na estradzie prezentowały się zespoły działające w naszej gminie. Zatańczył zespół „Gabi”, 3 grupy szkółki baletowej, zespół z Łęk Dukielskich działający również przy Ośrodku Kultury w Dukli „Mali Łęcznie”, taneczne występy przerywane były popisami wokalnymi uczniów studia wokalnego „Bel Canto”. Zaśpiewały również Wietrznianki, Głojszczanie oraz „Szarotka-Duklanie”. Na hali w tym czasie odbywały się warsztaty Zumby prowadzone przez Panią Marzenę Szmyd.

Około godz. 17.00 odbyło się wręczenie nagród, we „Współzawodnioctwie w Dziedzinie Kultury Szkól Podstawowych i Gimnazjów Gminy Dukla”. Na najlepsze wyniki pracowały szkoły przez cały rok. Burmistrz ufundował nagrody dla szkół podstawowych: ZS nr 1 w Dukli (185 pkt.) – miejsce 1 - nagroda 1000 zł,  SP w Głojscach (140 pkt.) – miejsce 2 -  nagroda 300 zł, ZSP w Jasionce (110 pkt.)  - miejsce 3 - nagroda 200 zł. Pozostałe szkoły zajęły następujące miejsca: 4 miejsce  - SP  w Wietrznie (79 pkt.), 5 miejsce - ZSP w Łękach Dukielskich (69 pkt.), 6 miejsce - ZSP w Tylawie (64 pkt.), 7 miejsce - ZSP w  Równem (48 pkt.), 8 miejsce - SP w  Iwli (4 pkt.) Dla gimnazjów: ZSP w Jasionce (137 pkt.) – miejsce 1 -  nagroda 1000 zł, ZSP w Tylawie (128 pkt.)  - miejsce 2 - nagroda 300 zł, ZS nr 2 w Dukli (103 pkt.) – miejsce 3 -  nagroda 200 zł. Pozostałe szkoły zajęły następujące miejsca: 4 miejsce - Gimnazjum w Głojscach (52 pkt.), 5   miejsce - Gimnazjum  w Iwli (36 pkt.), 6 miejsce - ZSP w Łękach Dukielskich (29 pkt.), 7  miejsce     - Gimnazjum w  Wietrznie (24 pkt.), 8  miejsce - Gimnazjum w Równem  (20 pkt.)     

    Organizator przygotował konkurs wiedzy o Dukli i Wzgórzu 534. Chęć rywalizacji zgłosiło tylko 5 osób w dwóch kategoriach wiekowych. Pytania do konkursu Przygotowali: dla dorosłych Pan Stanisław Kalita, dla dzieci Pani Renata Cieśla. Chcielibyśmy serdecznie podziękować za pomoc w realizacji konkursu. W skład komisji weszli autorzy pytań oraz burmistrz Andrzej Bytnar.  Po uzupełnieniu testu i udzieleniu odpowiedzi na kilkanaście pytań wyłonili się nam zwycięzcy konkursu.        W kategorii Dorośli, wygrał Pan Wojciech Szymański, który poprawnie odpowiedział na 13 z 15 pytań, Filip Dereniowski odpowiedział poprawnie na 11 pytań, natomiast Justyna Madej na 4. W kategorii dziecięcej wygrał Karol Sysak,odpowiedział na 8 z 11 pytań, Angelika Smuga odpowiedziała na 5 pytań. Nagrodę – laptopa - w kategorii dorośli ufundowali Jolanta i Marek Kiermasz, w kategorii dziecięcej – tablet - Ośrodek Kultury w Dukli.

      O godzinie 18-tej  zaczęliśmy muzyczny, rockowy maraton. Na początek acid metal , ciężkie brzmienia w wykonaniu kwintetu P.A.G.E. Następnie na estradzie zainstalował się zespół „Guitar Force”. Grupa rockowa  zagrała znane rovery oraz autorskie utwory.

     O 21.30 Przyszedł czas na gwiazdę Dni Dukli czyli zespół TSA. Przed publicznością wystąpił zespół rockowy z wokalistą Markiem Piekarczykiem, znanym skąd inąd jurorem programu „Voice of Poland”. Zespół zaprezentował swoje największe przeboje, dał półtorej godzinny koncert zdrowego, rockowego przekazu. Nie obyło się bez wspólnego odśpiewania biesiadnej piosenki "Szła dzieweczka" zaintonowanej przez charyzmatycznego, napędzającego muzyczną energią publiczność - gitarzysty Andrzeja Nowaka – założyciela zespołu. Na basie zagrał Janusz Niekrasz, na gitarze Stefan Machel a na perkusji Marek Kapłon.

       Dni Dukli 2015 zakończył koncert zespołu „Inity Souds”. Młodziutki bo półtoraroczny zespół wystąpił z duchowym przesłaniem autorskich projektów muzycznych, opartych na głównym nurcie muzyki reggae. Frontman- wokalista grupy, Krzysztof Kostyra już po raz drugi śpiewał w rodzinnej miejscowości.

     O godzinie 24 gospodarz Andrzej Bytnar zakończył dni miasta w bieżącym 2015 roku.

Organizatorzy pragną podziękować Firmie „Złotnik, jubiler Waldemar Brożyna” za ufundowanie biżuterii, Jolancie i Markowi Kiermaszom za ufundowanie sprzętu elektronicznego, Elżbiecie i Robertowi Peperom za udostępnienie terenu pod wesołe miasteczko, Straży pożarnej z Dukli i Iwli za pomoc w obsłudze i zabezpieczeniu imprezy , dyrektorowi MOSiRu i ZSnr 2 za udostępnienie obiektów . Chcielibyśmy również podziękować sponsorom tegorocznej imprezy a mianowicie: Firmie  Wołczański, Panu Stanisławowi Kozik, oraz firmie F.R.R „Doner Hop”. Za wyżywienie obsługi i zespołów pragniemy podziękować „Gościńcowi Chyrowianka”, Restauracji „Ziko”, Restauracji „Tawerna pod Piratem” i  Zajazdowi „Domeniko”.

Galeria zdjęć

 
Noc Świętojańska 2015

berka.jpg    Sobótki w tym roku w naszej miejscowości wypadły idealnie bo 21 czerwca w najdłuższy dzień roku.  Na dukielskim rynku podczas imprezy wystąpiło kilka zespołów, które grały i śpiewały  nie tylko w klimacie folklorystycznym. Kapela „Paka Sędzisza” z Sędziszowa Małopolskiego ze starymi przebojami muzyki rozrywkowej, melodiami dawnej Warszawy, żartem i satyrą. Kapela ludowa „Pilźnianie” bawiła zebranych dawną ludowa muzyką jak i niekończącymi się anegdotami frontman’a. Gościliśmy również zespół z Równego, na który zawsze można liczyć. "Równianie"  nie tylko muzyką i śpiewem ale i  sceną kabaretową uświetnił nam wieczór.  Henryk Kyc w odpowiedzi na zaproszenie przywiózł ze soba dwa zespoły na sobótkowe spotkanie: zacny i wesoły zespół śpiewaczy „Łęczanie" i „Mali Łęczanie” dziecięcy zespół z Łęk Dukielskich miniaturę tych pierwszych. Na koniec wystąpili gospodarze czyli zespół „Szarotka Duklanie” w programie słowno muzycznym dotyczącym obrzędów sobótkowych. Po części artystycznej zespoły jak i publiczność udali się z sobótkowym orszakiem nad Dukiełkę by tradycji, w tę magiczną noc święta dwóch żywiołów ognia i wody, stało się zadość.  Wszystkie wianki spłynęły z nurtem rzeki, więc wszystkie "panny" biorące udział w zabawie wyjdą szybko za mąż.

      Tradycyjnie w tę najkrótszą ale i intensywną noc w roku nie mogło zabraknąć w Dukli deszczu, który ostudził ciepłą atmosferę na rynku. Jednak przy skromnym, symbolicznym ognisku można się było ogrzać. Nie tylko ognisko ale i DJ Demko rozgrzewał publiczność utworami tymi mniej i bardziej znanymi.

      Wszyscy znamy legendy o poszukiwaniu kwiatu paproci – który to zdaniem botaników w przyrodzie nigdy nie występował i nie występuje – jednak na naszej imprezie wszystko jest możliwe. Dwie sprytne dziewczyny Bernadetta J. i Agnieszka B. po wielu godzinach żmudnych traperskich przygotowań oraz w wyniku przeczesania i wnikliwej eksploracji okolic rynku, znalazły ten legendarny a zarazem transcendentalny  kwiat, kwitnący tylko raz w roku. Dla szczęśliwca organizator przewidział ciekawą nagrodę.

Noc Świętojańską zakończyliśmy około godziny 24.00

Galeria zdjęć

 
Plener Malarski i Warsztaty
2015plenerart.jpg
2015logoplener.jpg
Plener malarski i warsztaty batiku 2015 r.
W dniach 8-11 czerwca 2015r. odbył się plener malarski i warsztaty batiku w ramach kontynuacji projektu:
Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 Oś 4: LEADER Działanie 413:
„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” - „Małe projekty”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu małych projektów w ramach działanie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.


Ośrodek Kultury w Dukli zorganizował czterodniowy plener malarski połączony z warsztatami batiku dla uzdolnionej młodzieży gminny Dukla. Pierwszego dnia projektu uczestnicy poznali nowa technikę plastyczna jaką jest batik – metoda polegająca na nakładaniu gorącego wosku na tkaninę, a następnie kąpieli w barwniku. Czynność powtarza się aż do uzyskania pożądanego efektu. Warsztaty opracowała i prowadziła Pani Joanna Wrzecionko, która na co dzień zajmuje się rzemiosłem artystycznym oraz organizuje warsztaty tematyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tematem prac batikowych były „ptaki cudaki”, dzięki czemu powstały kolorowe, ciekawe artystycznie dzieła. Kolejne dwa dni poświęcone były na szkolenie kunsztu malarskiego. W specjalnie przygotowanej pracowni plastycznej „młodzi artyści” mogli spróbować swoich sił w różnych technikach malarskich. Wykorzystane zostały farby akwarelowe, akrylowe oraz olejne, dzięki czemu podczas wyjścia w plener każdy z uczestników mógł skorzystać ze zdobytej wcześniej wiedzy i umiejętności. Powstałe obrazy ukazują piękno przyrody pejzażu dukielskiego, prace zróżnicowane w spojrzeniu artystycznym oraz technikach malarskich. Ostatni dzień przeznaczony został na wykończenie batiku, wybranie prac na wystawę poplenerową oraz ich oprawę. Projekt zakończony został wernisażem , na który zostali zaproszeni mieszkańcy gminy Dukla, rodzice uczestników zajęć, nauczyciele młodzieży dukielskiej oraz przedstawiciele Władz Gminy Dukla.

Ośrodek Kultury w Dukli dziękuje Burmistrzowi Dukli Panu Andrzejowi Bytnarowi za pomoc w sfinansowaniu projektu oraz Pani Marii Fornal, która zachęca i wspiera młodzież do poszukiwania swojej drogi artystycznej i poszerzania zainteresowań.

Wystawę poplenerową można oglądać w Ośrodku Kultury w Dukli – Transgraniczne Centrum Wymiany kulturalnej, ul. Trakt Węgierski 38, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 163 - 180 z 464

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności