Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Odwiedza nas 2 gości

Statystyka

Użytkowników: 4321
Artykułów: 1232
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 16848971

Archiwum

Kolędowanie w Łękach Dukielskich

2015lekiduklelskie.jpg
W dniu 6 stycznia 2016 roku się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łękach Dukielskich odbył się VII Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Podczas przeglądu zaprezentowało się kilkanaście zespołów z rejonu w tym działający przy Ośrodku Kultury w Dukli zespół „Szarotka - Duklanie” razem z akompaniamentem nowo powstałej kapeli ludowej. Prowadzony i przygotowany przez Dyrektor Ośrodka Panią Małgorzatę Walaszczyk – Faryj zespół zaprezentował dwa utwory - „ Jezusa Narodzonego” i „Stała się pociecha z Pana Wojciecha” . Na zakończenie przeglądu wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe upominki. Tuż po występach organizatorzy zaprosili wszystkich na kolację. 
Klimaty Afrykańskie
2015luzak.jpg
Łukasz Dragan – podróżnik i miłośnik muzyki afrykańskiej. W 2014 roku odbył podróż do Afryki Zachodniej odwiedzając Mali i Burkina Faso. Wcześniej odwiedził min. Etiopię, Somaliland, Maroko, Syrię, Liban. Fan autostopu i „backpakerskiego” stylu podróżowania. Absolwent krakowskiego AGH. Z pochodzenia duklanin, obecnie mieszkaniec Lipowicy. Producent domków drewnianych oraz instrumentów muzycznych. Relacje i pokaz slajdów z ostatniej podróży Łukasza Dragana mogliśmy zobaczyć 29 stycznia 2015 r. w Transgranicznym Centrum Kulturalnej w Dukli. 23 stycznia 2016 r. w Krakowie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego “Droga do Timbuktu”, którego twórcami są Roman Husarski i Łukasz Dragan. Seans odbędzie się w krakowskim kinie studyjnym Sfinks na os. Górali 5. Serdecznie zapraszamy!

 
Jezusa narodzonego wszyscy witajmy
2015koncertbnart.jpg
20 grudnia w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Dukli, odbył się uroczysty Koncert Bożonarodzeniowy pt. „Jezusa Narodzonego Wszyscy Witajmy”. Licznie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć zespoły działające przy Ośrodku Kultury m.in: trzy grupy baletowe prowadzone przez panią Monikę Wagę w widowiskowej etiudzie tańca klasycznego, szkółkę skrzypcową prowadzoną przez panią Irenę Ziębę w dwóch kolędach, zespół wokalny „Cantabile” z Jasionki prowadzony przez Pana Krzysztofa Zajdla oraz solistów studia wokalnego „Bel Canto”: Elizę Kowalską, Joannę Kawulok, Zofię Baran oraz zespół obrzędowo śpiewaczy „Szarotka – Duklanie” w specjalnym programie świątecznym przygotowany na tą okazję. Zespołowi po raz pierwszy towarzyszyła nowo powstała kapela ludowa. Przedstawienie było pełne humoru, kolęd i pastorałek. Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.

Na zakończenie koncertu burmistrz Dukli Andrzej Bytnar złożył wszystkim życzenia świąteczne i podzielił się opłatkiem. Do życzeń dołączył się również proboszcz tutejszej parafii ks. Stanisław Siuzdak. Podczas dzielenia się opłatkiem przy akompaniamencie nowej kapeli wszyscy zgromadzeni wspólnie kolędowali. Po koncercie na wszystkich czekał wigilijny poczęstunek barszcz, uszka, pierogi i ciasto.
 
kiermasz
    kiermasz2015.jpg 
    Okres świąt Bożego Narodzenia to czas nie tylko radości ale również czas wzajemnego obdarowywania się. Najbardziej tego czytelnym symbolem na całym świecie jest św. Mikołaj. To właśnie biskup z Lycji - orędownik biednych i potrzebujących pomocy zapoczątkował zwyczaj wzmożonej przedświątecznej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Idąc jego śladami 13 grudnia Ośrodek Kultury po raz trzeci wraz z wolontariuszami zorganizowali Kiermasz Bożonarodzeniowy p.n. „Podziel się miłością”. Impreza miała odbyć się w plenerze, na dukielskim rynku, jednak matka natura pokrzyżowała nasze plany i postraszyła nas wiatrem z deszczem. Organizator postanowił przenieść imprezę do Transgranicznego Centrum Wymiany Kulturalnej. Na kilkunastu stoiskach mogliśmy podziwiać piękno najróżniejszych ozdób świątecznych oraz poczuć przedsmak potraw, które będą gościć na naszych stołach podczas świąt.
     Pani Anna Guzik przygotowała stoisko z ozdobami świątecznymi, gdzie królowały aniołki z masy porcelanowej, drzewa orzechowe, wianki i jemioła. Koło Gospodyń Wiejskich ze Zboisk czyli Pani Agata Łacheta, Anna Wojtuń, Agnieszka i Jolanta Lajdanowicz, Renata Książkiewicz, Antonina Belcik, Alina Szczurek zaproponowały choinki z wikliny, bombki (karczochy i temari), choinki zrobione na szydełku i z makaronu. Pani Iwona Dereniowska z Zawadki Rymanowskiej przywiozła ze sobą bombki szydełkowe, frywolitkowe gwiazdki, serwety, aniołki, kołnierzyki. Rada Rodziców z Łęk Dukielskich sprzedawała pierogi, ciasta, chleby, choinki, stroiki, wianki świąteczne, bombki. Pani Maria Kołacz przywiozła z Łęk Dukielskich swój certyfikowany specjał – bandurzak. Pani Dorota i Grzegorz Gniady z Lubatowej zawitali z rękodziełem, można było podziwiać i kupić szopki, stroiki w szkle, wieszaczki i obrazki. Dzieci z ZS nr 1 z opiekunkami: Panią Marią Twardzik, Marią Fornal, Katarzyną Poradyło oraz gimnazjaliści z ZS nr 2 z opiekunką Panią Maria Fornal przygotowali: bombki, kartki, ozdoby choinkowe z filcu, szydełkowe, z papieru oraz zakładki do książek. Natomiast Świetlica Szkolna ZS nr 1 w Dukli z opiekunkami: Panią Katarzyną Opałką i Lucyną Cycak, zaproponowali na święta zakup bombek, stroików, aniołków i gwiazd betlejemskich. Koła gospodyń Wiejskich z Tylawy i Barwinka połączyły siły z wolontariuszmi z Dukli, i cały dochód przeznaczyły na naszą akcję. Sabina Wiatr przygotowała stroiki oraz ciasto, Tomasz i Aleksandra Szczurek barszcz czerwony, pani Anna Delimata i Aneta Gęborys z Kołem Gospodyń Wiejskich z Tylawy wsparły kiermasz słodkościami w postaci ciast i ciasteczek. Jak już nasza tradycja nakazuje na kiermaszu nie mogło zabraknąć najmłodszych dzieci z przedszkola dukielskiego wystąpiły z kolędami i pastorałkami Przedszkolaki zostały przygotowane przez panie: Dorotę Józefczyk, Małgorzatę Szczurek, Alicję Jaworską, Annę Buczyńska-Pac, Ilonę Walaszek. W trakcie trwania kiermaszu zostały wręczone nagrody przyznane w konkursie na najpiękniejszą szopkę i stroik świąteczny. Do akcji włączyło się kilka szkół z naszej gminy którym to serdecznie dziękujemy. Dziękujemy pani Bożenie Ganczarskiej za przygotowanie zakwasu do żurku, którym to wszyscy odwiedzający jarmark mogli się częstować. Dziękujemy nauczycielom i uczniom ZSP w Równem za włączenie się w akcję i zbiórkę artykułów spożywczych i przyborów szkolnych.
   Ośrodek Kultury pragnie podziękować wszystkim zaangażowanym w akcję i oczywiście zaprasza do współpracy w przyszłym roku. Kwota jaką zebraliśmy w tym roku to 630 zł. Za zebrane pieniądze zostały zakupione artykuły spożywcze i z całą resztą produktów dostarczone dla najbardziej potrzebujących z naszej gminy.
 
Pierniki Warsztaty
2015piernikart.jpg
Świąteczne zdobienie pierniczków W dniu 10 grudnia 2015 r. w Transgraniczym Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli odbyły się warsztaty świątecznego zdobienia pierniczków. Spotkanie przebiegało w kameralnym gronie, pełnym aromatycznych zapachów, ciepła, radości i wytężonej pracy cukierniczej. Uczestnicy wyposażeni w pierniczki i przygotowany wcześniej lukier przystąpili do ich zdobienia. Nad wszystkim czuwała Pani Kamila Pawłócka – Górecka, która zdobienia pierników uczyła się od najlepszych cukierników z Muzeum Piernika w Toruniu. Podczas warsztatów zaprezentowała nam nowe wzory oraz sposoby wykorzystania materiału jakim jest lukier. Powstały misterne koronkowe wzory, motywy dzwoneczków, bałwanków, ptaszków. Trudno uwierzyć jakie cuda mogą powstać dzięki odrobinie cukru i wody. Tradycyjnie dominował lukier w kolorze białym ale nie zabrakło barwionego: czerwonego, niebieskiego, różowego. Używano także kolorowych posypek i cukru imitującego szron. Pani Kamila przybliżyła krótko historię piernika, ciasta symbolizującego zdrowie i szczęście, a także dobrobyt. Samo słowo piernik pochodzi od staropolskiego pierny oznaczającego pieprzny. W dawnych czasach przyprawy do wypieku ciasta były trudno dostępne, więc piernik stał się towarem luksusowym, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Wykonane podczas warsztatów pierniki z pewnością będą piękną ozdobą świątecznego stołu oraz choinek, wypełniając domy aromatem witającym gości od drzwi.

 
KONKURS SZOPEK 2015
 2015szopki.jpg
W dniu 7 grudnia 2015 roku komisja artystyczna w składzie : Barbara Marchewka, Joanna Wrzecionko, Norbert Uliasz postanowiła nagrodzić następujące prace.
UWAGA ! Wszystkich nagrodzonych zapraszamy w dniu 13 grudnia na godzinę 13.30 na dukielski rynek gdzie odbędzie się Kiermasz Bożonarodzeniowy, podczas którego zostaną wręczone nagrody.


STROIK ŚWIĄTECZNY Kategoria I - Szkoła Podstawowa 
I MIEJSCE - Nikola Podlaszczak, Maria Sporniak, Magdalena Fara, Martyna Szyszlak
II MIEJSCE – Julia Belcik
III MIEJSCE – Małgorzata Kwaśniowska
WYRÓŻNIENIE – Oskar Gęborys
WYRÓŻNIENIE – Kamila Niwińska, Wiktoria Cypcar, Emilia Kopcza
WYRÓŻNIENIE – Oliwia Bobula
WYRÓŻNIENIE - Marcin Kwaśniowski
WYRÓŻNIENIE – Katarzyna Olbrycht
WYRÓŻNIENIE – Świetlica Jasionka
Kategoria II - Gimnazjum
I MIEJSCE – Wiktor Rajchel
II MIEJSCE - Jowita Wrzecionko
III MIEJSCE – Jolanta Lajdonowicz
WYRÓŻNIENIE – Krzysztof Kwaśniowski
Kategoria III – Dorośli
I MIEJSCE – ŚDS Cergowa, pracownia rękodzieła artystycznego
 SZOPKA BOŻONARODZENIOWA Kategoria I – Szkoła Podstawowa
I MIEJSCE – Maria Buriak - Świetlica Szkolna ZS nr 1 w Dukli
II MIEJSCE – Norbert Woźniak
II MIEJSCE – Martyna Dołęgowska
III MIEJSCE – Klaudia Stelmaszczyk
WYRÓŻNIENIE – Daria Rajchel, Julia Tyburcy
WYRÓŻNIENIE – Julia Markuszka, Katarzyna Bogaczyk
WYRÓŻNIENIE – Julia Korzeniowska
WYRÓŻNIENIE – Martyna Belczyk
WYRÓŻNIENIE – Martyna Trzebunia
WYRÓŻNIENIE – Amelia Rąpała
Kategoria II – Gimnazjum
I MIEJSCE – Karina Buczek
II MIEJSCE – Ilona Salwa
Kategoria III – Dorośli
I MIEJSCE – Jadwiga Bogacz
II Miejsce – Tadeusz Zając
 
Dukielski uniwersytet trzeciego wieku
2015uniwer3w.jpg
4 grudnia bieżącego roku w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli odbyło się spotkanie organizacyjne związane z utworzeniem Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na spotkanie przybyło bardzo dużo osób, co świadczy o wielkim zainteresowaniu oraz potrzebie utworzenia DUTW. Przybyłych, przyszłych słuchaczy przywitała pani dyrektor Ośrodka Kultury Małgorzata Walaszczyk-Faryj, która przedstawiła główne założenia i koncepcje działania Uniwersytetu. Następnie głos zabrał pan Stanisław Roman wiceprezes Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pan prezes opowiedział o działalności swojego uniwersytetu. W czasie spotkania omawiano sprawy organizacyjne związane z działalnością uniwersytetu. Następnie powołano grupę założycielską i wpisano 53 słuchaczy!. Słuchacze wypełnili ankiety dotyczące zainteresowań jakie chcieliby rozwijać oraz wiedzy jaką pragną pogłębiać.
„Jesteśmy zbudowani wielkim zainteresowaniem ze strony mieszkańców gminy. Mamy nadzieję, że działalność Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będzie się prężnie rozwijać , przynosząc wiele korzyści dla samych uczestników i chlubę naszemu miastu” powiedziała p. dyrektor. Niebawem zostaną złożone dokumenty w celu formalnej rejestracji. Nie znaczy to jednak, że nie można się jeszcze zapisać. Zapraszamy.

 
JARMARK 2015
plakat_jarmark_2015_d.jpg
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 163 - 180 z 506

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności