Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5228
Artykułów: 1422
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 20501857

Archiwum

wystawa
2018plaja.jpg
 
Gosposiada 2018
gosposiada_2018.jpgGosposiada 2018
   Tradycja powoływania Kół Gospodyń Wiejskich w poszczególnych wsiach i gminach trwa już od połowy XIX wieku. Działalność tych organizacji w dalszym ciągu jest jednym z ważniejszych filarów zapewniających kultywowanie dorobku i zwyczajów danej społeczności lokalnej. Gospodynie zrzeszające się w ramach Kół stoją na straży spuścizny przekazanej im przez mamy i babcie, ale także wypełniają ją nowymi, współczesnymi treściami.
   W uznaniu za szczególną aktywność i wkład w rozwój kultury ludowej Gminy Dukla, Ośrodek Kultury już od siedmiu lat organizuje imprezę stawiającą Koła Gospodyń Wiejskich na pierwszym miejscu. W roku 2018 „Gosposiada” odbyła się 28 kwietnia, a gospodarzem imprezy było KGW w Głojscach pod przewodnictwem Czesławy Czepigi. W uroczystości wzięły udział Koła Gospodyń z: Iwli, Łęk Dukielskich, Mszany, Myszkowskiego i z Wietrzna. Od strony artystycznej „Gosposiadę” uświetnili swoimi występami: „Równianie”, „Głojszczanie”, „Wietrznianki”, zespół obrzędowo-śpiewaczy „Szarotka-Duklanie” oraz kapele „Tereściacy” i „Duklanie”.
   Nieodłącznym i flagowym elementem każdej „Gosposiady Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Dukla” jest możliwość degustacji tradycyjnego jadła „Spod Strzechy Gospodyni”. Wśród przygotowanych w tym roku przysmaków królowały m. in.: swojskie chleby i wyroby mięsne, proziaki, rozmaite sałatki i przekąski na zimno oraz słodkości w postaci babeczek, kruchych ciastek i rogalików. Na stołach znalazły się również nalewki, które rywalizowały o miano „najlepszej”. Dla nadania konkurencji większego obiektywizmu, powołana przez organizatorów komisja konkursowa, po raz pierwszy w historii imprezy degustowała trunki nie znając ich autorów. Tytuł „Najlepszej Nalewki” zdobyła aroniówka wystawiona przez gospodarzy – KGW z Głojsc.
   Atrakcją wieczoru były wybory „Miss Gosposiady 2018”. Kandydatki do zdobycia tytułu wzięły udział w konkurencji fizycznej jaką było łapanie jajek do siatki na motyle oraz artystycznej polegającej na wykonaniu piosenki, skeczu lub wyrecytowaniu wiersza o swojej miejscowości. Obydwa zadania spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności, która dopingowała swoje faworytki. Po podliczeniu punktów tytuł „Miss Gosposiady” zdobyła Pani Ewa Przystasz z Wietrzna.
   Tradycyjnie już przewodniczące każdego Koła Gospodyń uczestniczącego w imprezie odebrały z rąk Burmistrza Dukli – Andrzeja Bytnara i Dyrektor Ośrodka Kultury – Małgorzaty Walaszczyk-Faryj pamiątkowe dyplomy i upominki. Wieczór zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Allegro”.

Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich uczestniczącym w „Gosposiadzie” za przygotowanie potraw i wspaniałą zabawę. Szczególne zaś podziękowania należą się gospodarzom - KGW w Głojscach za zaangażowanie w organizację imprezy, serdeczne przyjęcie i miłą atmosferę.

 
piosenka znana i lubiana
piosenka_znana_2018.jpgW piątek 27 kwietnia 2018 roku Ośrodek Kultury zorganizował kolejną, XXII edycję „Gminnego Przeglądu Piosenki Znanej i Lubianej”. W konkursie wzięło udział 26 uczniów Szkół z terenu Gminy Dukla, a ich prezentacje oceniała komisja w składzie: przewodnicząca Irena Zięba, Wioletta Jakieła oraz Katarzyna Błaż. Laureatami konkursu zostali:

w kategorii
I – do lat 6:
Lena Fornal - SP w Iwli
Hanna Sobolewska – SP w Iwli
Gabriela Albrycht – SP w Równem

w kategorii II – kl. I-III:
Urszula Jakieła – Royal Art. Studio
Zofia Baran – SP w Dukli
Oliwia Bożętka – SP w Iwli

w kategorii III – kl. IV-VII:
Anna Kłap – Roya Art. Studio
Wacław Czupiński – SP w Iwli
Oliwia Bobula – SP w Dukli
Marcelina Albrycht – SP w Równem

w kategorii IV – gimnazjum:
Julia Kula – SP w Jasionce
Sara Woźniak – SP w Iwli
Bartłomiej Dębiec – SP w Wietrznie

Laureaci z kategorii II, III i IV będą reprezentowali Gminę Dukla podczas „V Powiatowego Przeglądu Piosenki Znanej i Lubianej”, który odbędzie się 11 maja 018 r. w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Dukli.

 
dzień baletu
 
balet2018.jpg    22 kwietnia w ramach Światowych Dni Tańca w sali kinowo-teatralnej odbyło się widowisko taneczne pt. "Pudełko z zabawkami"
Autorem choreografii była Monika Waga instruktor - nauczyciel tańca klasycznego, a udział w widowisku wzięły wszystkie grupy baletowe działające przy Ośrodku Kultury. Łącznie na scenie pojawiło się 45 młodych artystów. W tym roku tanecznym pląsom przyświeca orędzie choreografa Ohada Naharina - dyrektora artystycznego Batsheva Dance Company, twórcy języka ruchowego GaGa.
" W tańcu chodzi o bycie w chwili. Wsłuchanie się w zakres doznań oraz pozwolenie na to, by stało się ono paliwem uczuć, form i treści. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać o tym, skąd pochodzimy.
  Gdy jestem pytany, o czym są moje prace, zawsze odpowiadam, że przede wszystkim o sobie samych. O tym, jak ich poszczególne elementy spotykają się we wspólnej narracji, na którą składają się głośność, delikatność, eksplodująca energia. Badanie ruchu, organizacji i struktury. Poczucie humoru, dynamika, przesada i niedopowiedzenie, połączenie przyjemności i wysiłku, sublimacja szaleństwa i pasji tancerzy oraz fantazja, które splatają się w czystą formę. Najlepsze prace taneczne dotykają wzniosłości, nawet jeśli daleko im do doskonałości.
Musimy sprzeciwiać się myśleniu w kategoriach konserwatywnych i konwencjonalnych, które cechują edukację i szkolenia taneczne, i porzucić stare idee na rzecz nowych, lepszych. Musimy pamiętać, by tańczyć choć trochę każdego dnia… Musimy pamiętać, by tańczyć choć trochę każdego dnia… i nigdy nie robić tego przed lustrem.

 
Rewitalizacja
2018rewitalizacja.jpg
 
warsztaty
animare.jpg
 
dzień baletu
dzie_baletu_2018_s.jpg
 
Gosposiada 2018
plakat_gosposiada_2018.jpg
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 37 - 54 z 638

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności