Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5198
Artykułów: 1398
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 20164734

Archiwum

patriotyczna
plakat_11_listopada.jpg
 
flaga
wywie_flag_polski.jpg
 
Zuchy - Krempna
zuchy_rowne.jpg  
   26 października 2017 roku Zuchy i młodsi Harcerze uczestniczyli w wycieczce do Krempnej. Organizatorem był Ośrodek Kultury w Dukli w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-20121. Koordynatorem tego projektu jest dh. pwd. Barbara Klecha.
   Głównym celem wycieczki było odwiedzenie Szlaku Frontu Wschodniego i przybliżenie dzieciom historii tego regionu z czasów I Wojny Światowej.
   Przy pięknej jesiennej pogodzie grupa pieszo pokonywała trasę z centrum Krempnej na cmentarz wojenny nr 6. Tam uczestnicy na tablicach pamiątkowych odczytywali informacje na temat narodowości poległych żołnierzy, wysłuchali historii powstania cmentarza i pomnika, zwieńczonego wieńcem z miedzianych liści dębowych.
   Następnie na skraju lasu odbyła się zbiórka. Harcerze i zuchy w czasie zabawy rozwiązywali szyfry i zadania. Prezentowali jak należy zachować się w czasie odśpiewywania Hymnu Państwowego, poznali historię jego autora i powstania. Recytując słowa „Mazurka Dąbrowskiego” starali się zrozumieć tekst utworu. Na zakończenie powtórzyli najważniejsze wydarzenia z lat 1914 – 1918.
   Wspólnie odkryli, że w przyszłym roku będziemy obchodzić okrągłą 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie spotkania nie mogło również zabraknąć informacji o harcerstwie, które w tamtych czasach już działało na ziemiach polskich. Ówcześni harcerze włączali się w działania wojenne: starsi zostali wcieleni do Harcerskiego Plutonu Zwiadu a drużyny harcerskie pełniły rolę zwiadowców, łączników i sanitariuszy.
   W dniach 1-2 listopada 1918 odbył się Zjazd na którym wszystkie organizacje harcerskie połączyły się w Związek Harcerstwa Polskiego. Dzięki gościnności sołtysa wsi, pana Kazimierza Szymczyka po zbiórce cała grupa udała na przygotowane przez niego ognisko. Tam dzieci posiliły się i dalej ruszyliśmy w drogę do Ośrodka Edukacyjnego Magurskiego Parku Narodowego.
   Dzieci obejrzały film dydaktyczno – przyrodniczy, poznały zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla tego regionu, zobaczyły czaszki i poroża gatunków występujących na terenie parku.
   Wycieczkę uważamy za udaną, pełną wrażeń, ciekawych informacji a także zadumy.


baner_niepodlegla.jpg
 
spotkanie
2017aloesdutw.jpg
 
Z Barwinka do Zndranowej
2017dutwbarwinwk.jpg
W dniu 5 listopada 2017, odbyła się piesza wycieczka z Barwinka do Zyndranowej, organizowana przez Dukielski Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Dukli. Szlakiem przez lasy i polne drogi, prowadzeni przez profesjonalnego przewodnika górskiego, studenci przeszli ponad 6-kilometrową trasę. Ze wzgórz można było podziwiać urokliwe, przygraniczne tereny. W trakcie wycieczki rozpalone było wspólne ognisko, przy którym można było pogawędzić i usmażyć kiełbaski. Finałową częścią wycieczki było przejście przez miejscowość Zyndranowa – wysiedloną pod wojnie, w której pozostało już niewielu mieszkańców. 
Andrzejki
2017andrzejkidutw.jpg
 
Wiersz i proza
2017wieriproza.jpg
3 listopada 2017 roku w sali widowiskowo-teatranej Ośrodka Kultury w Dukli odbył się „XIII Gminny Konkurs Wiersza i Prozy”. W komisji konkursu zasiedli: dyrektor Biblioteki Publicznej w Dukli – Pani Joanna Szczurek oraz instruktorzy Ośrodka Kultury – Anna Lenkiewicz i Norbert Uliasz. Spośród 24 konkursowych prezentacji jury wyłoniło zwycięzców w następujących kategoriach:


Kat.1 – kl. I-III
1 miejsce: Julia Świątek – SP Iwla
2 miejsce: Zofia Sobolewska – SP Iwla
3 miejsce: Szymon Cichoń – SP Iwla.

Kat. 2 – kl. IV-VI
1 miejsce: Gabriela Szwast – SP Iwla
2 miejsce: Karolina Delimat – SP Iwla
3 miejsce: Adrian Fornal – SP Iwla

Kat. 3 – kl. VII i wygaszane klasy gimnazjalne
1 miejsce: Sara Woźniak – SP Iwla
 
Zakończenie Projektu "Pleć to sma"
2017art_animare.jpg
PLEĆ TO SAM – ZAKOŃCZENIE PROJEKTU
   Projekt „Pleć to sam - plecionkarstwo ekologiczne” dofinansowany ze środków Gminy Dukla zakończyło się w dniu 26 października 2017 r. wystawą w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej. Na wystawie zostały zaprezentowane prace dzieci uczestniczących w warsztatach zorganizowanych przez instruktorów rękodzieła ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalno-Ekologicznych ANIMARE, które było pomysłodawcą tego projektu. Podczas zajęć, które odbywały się w pracowni Pani M. Fornal oraz w pracowni plastycznej w Ośrodka Kultury w Dukli, dzieci poznały techniki różnych splotów. Pod okiem Pani B. Marchewki powstał piękny pająk ze słomy i bibuły, dzieci piekły również ciasto obrzędowe. Na zajęciach prowadzonych przez J. Sadowską-Wrzecionko wykonano koszyki z siana i wianki ziołowe. Dzieci zapoznały się z techniką splotów makramy, dzięki czemu powstały piękne, kolorowe łapacze snów - warsztaty prowadziła Pani A. Wrzecionko.


   Stowarzyszenie Animare bardzo dziękuje za współpracę: Pani M. Fornal i Panu dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Dukli oraz Pani dyrektor M. Walaszczyk-Faryj. Dziękujemy również rodzicom i dzieciom za zainteresowanie warsztatami i tak liczne przybycie na wystawę końcową. J. Sadowska - Wrzecionko
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 73 - 90 z 623

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności