Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5198
Artykułów: 1398
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 20164737

Archiwum

Inauguracja Roku Akademickiego
Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
   W poniedziałek 9 października 2017 r., w sali widowiskowo-teatralnej Ośrodka Kultury w Dukli, odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
  
   O godzinie 16.00 Pani Małgorzata Walaszczyk-Faryj – dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli, będącego statutowym członkiem wspierającym działalność Stowarzyszenia, przywitała Zarząd DUTW, zaproszonych gości oraz wszystkich Studentów. Po odśpiewaniu hymnu „Gaudeamus igitur” ogłoszono rozpoczęcie 2-giego oficjalnego roku akademickiego Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Następnie głos zabrały: Prezes Zarządu Stowarzyszenia – Pani Jadwiga Morawska oraz Sekretarz Gminy Dukla – Pani Halina Cycak. 2017inauguracjadutw.jpgPodczas uroczystości poruszono tematy związane z działalnością Stowarzyszenia oraz zaprezentowano harmonogram zajęć dydaktycznych, spotkań edukacyjnych oraz wyjazdów i imprez organizowanych w semestrze zimowym. Na zakończenie uroczystej Inauguracji, w krótkim programie artystycznym zaprezentowała się Weronika Lechowicz – absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie na wydziale wokalnym w klasie Krzysztofa Zajdla, uczennica Szkoły Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego w Warszawie. Weronika wykonała 5 różnorodnych utworów wokalnych od muzyki klasycznej po popularną. Po zakończeniu części oficjalnej Studenci mogli zapisać się na interesujące ich formy aktywności.


   W tym roku akademickim Słuchacze Uniwersytetu będą realizować swoje pasje i rozwijać talenty na takich zajęciach jak: język angielski, gimnastyka, Nordic Walking, Dyskusyjny Klub Filmowy czy na zajęciach plastycznych i tanecznych. W planach jest powołanie uniwersyteckiego kabaretu. W ramach realizowanego przez Stowarzyszenie projektu „Usłyszeć głos seniora”, dofinansowanego przez Urząd Gminy Dukla, odbędą się dwa wyjazdy: 19 października do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl „Kolacja dla głupca” i 26 listopada do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie na koncert „Arcydzieła baletu światowego”. Kontynuowane będą również rozpoczęte w zeszłym roku akademickim „Warsztaty zielarskie”. DUTW planuje także organizację kolejnego „Rajdu Starszaków”, spotkania edukacyjnego o tematyce zdrowotnej oraz „Uniwersyteckich Andrzejek”.

   Zarząd Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprasza osoby, które przekroczyły pięćdziesiąty rok życia, do złożenia deklaracji członkowskiej, wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia i skorzystania z jego oferty dydaktyczno-kulturalnej. Informacje można uzyskać w biurze DUTW przy ul. Kościuszki 4 w każdy czwartek w godzinach 9.00-10.00. Zapraszamy!
 
Rajd Starszaków-Jeziorka Duszatyńskie
Wyprawa starszaków (DUTW) nad Jeziorka Duszatyńskie

    W dniu 19.09.2017 r. 19-sto osobowa grupa uczestników Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z opiekunem p. Anną Lenkiewicz oraz przewodnikiem p. Waldemarem Olszewskim wyruszyła na rajd nad Jeziorka Duszatyńskie.
2017artrajdjeziorka.jpg
   O 7.00 wyjechaliśmy busem trasą Dukla-Jaśliska-Komańcza-Duszatyn. Z parkingu przy barze we wsi Duszatyn, doliną potoku Olchowaty, szliśmy spacerkiem drogą na południe zgodnie z czerwonymi znakami szlaku. Początkowo szlak prowadził płasko przez rozległą polanę. Na jej północnym skraju ładnie prezentują się kolorowe ule na tle porośniętych gęstą buczyną zbocza. Wchodząc do lasu gro uczestników zainteresowały rosnące tuż przy drodze piękne grzyby –borowiki i rydze. Pokonywaliśmy różne przeszkody, ale nikt nie odczuwał zmęczenia, wszyscy byli zafascynowanie pięknem i urokiem przyrody leśnej. Im głębiej w las tym więcej było grzybów. Radość niesamowita, wyciągaliśmy z zakamarków plecaka reklamówki i zbieraliśmy te piękne dary lasu. Idąc normalnym krokiem jeszcze raz przechodzimy przez potok, błoto, zbutwiałe pnie zwalone do wody i nieco stromiej, ciągle, ciągle do góry pod starymi bukami, to tu, to tam mijamy zgłębienia, przekraczamy pofałdowane płaty ziemi.


   Wreszcie dochodzimy już do celu naszej wycieczki, miejsca stanowiącego ciekawostkę przyrodniczą i niezwykle urokliwego jeziorka osuwiskowego w rezerwacie „Zwiezło” zwanego Jeziorkiem Duszatyńskim, które na wysokości 683 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 0,45 ha. Mieści około 12 000 m3 wody, przy średniej głębokości 2,4 m, a maksymalnej 6,2 m. Pan przewodnik zarządził krótką przerwę na odpoczynek. Czas ten był bardzo pożytecznie wykorzystany, robiliśmy wspólne zdjęcia, dokładnie obejrzeliśmy owe jeziorko. Czas minął i ruszamy tym szlakiem dalej, obchodząc jeziorko z lewej strony, mijamy niewielki mostek idziemy ścieżką, która pnie się w górę. Po kilku minutach dochodzimy do drugiego jeziorka – Jeziorka Górnego, które położone jest na wysokości 701 m n.p.m i jest zdecydowanie większe od dolnego, gdyż zajmuje powierzchnię 1,44 ha. Pojemność jeziorka to 2 550 m3 wody. Jego średnia głębokość to 2 m, a maksymalna do 5,8 m. W toni zbiornika wyraźnie widać korzenie i kikuty pni drzew zniszczonych przez osuwiska. Zarządzono 30 minutową przerwę, aby wszyscy mogli nacieszyć się urokami tego wyjątkowego zbiornika wodnego. Grzybiarze ponownie penetrowali las, ponieważ rosły tam wyjątkowo śliczne borowiki. Znowu pozowaliśmy do wspólnych zdjęć. Do ostatniego jeziorka nie dotarliśmy, ponieważ ono już nie istnieje, gdyż wypuszczono z niego wodę na polecenie hrabiego Potockiego, właściciela tutejszych lasów w celu wyłowienia pstrągów. Jeziorka Duszatyńskie obejmują niewielki rezerwat „Zwiezło”.
Czytaj całość
 
73 rocznica bitwy o Przełęcz Dukielską
2017bitwadukieska.jpg5 października w Dukli odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary bitwy o Przełęcz Dukielską w 73 rocznicę. Dukielskie uroczystości odbyły się tradycyjnie na Cmentarzu Wojennym i pod Krzyżem Pojednania kościołem i klasztorem bernardynów. Wzięły w niej udział delegacje władz państwowych i samorządowych, kombatanci. Delegacje złożyły wieńce i kwiaty na Cmentarzu Wojennym. 
Otwarcie Roku
2017rokakademicki.jpg
 
73 Rocznica Bitwy
2017bitwadukeilska.jpg
 
Warsztaty Słowacja
2017warsztatyslo.jpg
 
Wystawa "3xŁ"
„Wystawa 3xŁ”    
   W czwartek 28 września 2017 r. o godzinie 17.00 w Galerii Trangranicznego Centrum Wymiany Kulturalnej odbył się wernisaż prac zatytułowany „3xŁ”. Jego autorami była rodzina Łachów, pochodząca z Miejsca Piastowego, dla której działalność artystyczna jest pasją i sposobem na życie. Córka Natalia wraz z rodzicami - Agatą i Kazimierzem skompletowali różnorodną wystawę, na którą składają się ilustracje, malarstwo i rzeźba.
 
2017wystawa3x.jpg
Natalia Łach – jest absolwentką Liceum Plastycznego w Krośnie, oraz Grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uzyskała dyplom w pracowni Projektowej prof. Wiesława Grzegorczyka i mgr Marcina Dudka oraz w pracowni Druku Wypukłego prof. Krzysztofa Skróczewskiego i dr Łukasza Cywickiego. Pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajmuje się grafiką komputerową i ilustracją.
Agata Łach – ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym. Zawodowo zajmuje się wytwarzaniem obiektów przestrzennych i reliefów ze szkła metodą fusingu. Malarstwo i czytanie to pasje, którym poświęca się w wolnym czasie.
Kazimierz Łach – jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom uzyskał w pracowni Rysunku prof. Doroty Jajko-Sankowskiej. Od ponad trzydziestu lat jest nauczycielem snycerstwa w Liceum Plastycznym w Krośnie. Prowadzi działalność plastyczną w zakresie malarstwa, rysunku i rzeźby. Wystawę można oglądać do 31 października 2017 r. w TCWK przy ul. Trakt Węgierski 38.
 
DZIENNIK UCIEKINIERA
DZIENNIK UCIEKINIERA – SPOTKANIE Z AUTORKĄ
22 września w Transgranicznym Centrum Kultury odbyło się spotkanie z Joanną Sarnecką, autorką książki „Dziennik uciekiniera”. Spotkanie poprowadził Konrad Sikora.

   To niby proste, opuścić dom, przeprowadzić się w inne miejsce. Wiele osób doświadcza dziś tej konieczności wędrując w poszukiwaniu pracy nie tylko z miasta do miasta, ale także migrując między krajami, kulturami, językami. Niektórym z pewnością to nie przeszkadza, inni może nawet cenią sobie możliwość zaczynania od nowa. 2017sarneckaks.jpgZ autorką książki, Joanną Sarnecką, było jednak inaczej. – W zasadzie realizowałam marzenie z młodości – mówiła podczas spotkania – nareszcie moglam zamieszkać w ukochanym Beskidzie Niskim. Nie zdawałam sobie sprawy jednak, jaką falę żałoby przyjdzie mi przeżyć, żałoby po związkach, przyjaźniach, po środowisku, w którym byłam zakorzeniona.

   O tym właśnie doświadczeniu wykorzenienia i powolnego zapuszczania nowych, delikatnych korzeni opowiada książka. Nie jest to jednak powieść. Historia zadomawiania się w nowym miejscu napisana jest w formie prozy poetyckiej. Zamiast wartkiej akcji, w książce znajdziemy metafory rodem z poezji. Jest to więc lektura dla tych, którzy lubią zatrzymać się, pomedytować, dają się zauroczyć niezwykłej tutejszej Naturze.
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 91 - 108 z 623

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności