Projekcja filmu

01-03-2020

1 marca 2020 roku w Sali kinowo – teatralnej Ośrodka Kultury w Dukli odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „O Zwierzętach i Ludziach” w reżyserii  Łukasza Czajki.

Film opisuje losy Jana i Antoniny Żabińskich – ówczesnych opiekunów Warszawskiego ZOO w czasach -  tuż przed i w trakcie II Wojny Światowej.

Relatywny dobrobyt ostatnich lat przed wojną, oraz totalna destrukcja wraz z jej nadejściem, pokazuje siłę człowieczeństwa - w tym przypadku pomocy Żydom w trakcie okupacji.  Kara za pomaganie i  ukrywanie Żydów w trakcie wojny była jedna – śmierć.  Mimo to Państwo Żabińścy, którzy stracili niemal cały sens życia, gdyż wszystkie zwierzęta, którymi się opiekowali zostały zabite lub wywiezione,   postanowili bezinteresownie i bez żadnego zawahania pomóc ludziom w potrzebie. Film ukazuje również surowość wojny, która nie patrzy na winnych i niewinnych, zabierając życia jednych i drugich, pokazuje jak absurdalne są działania wojenne.

Dokument o Janie i Antoninie Żabińskich to historia człowieczeństwa, które nie ma ceny i nie domaga się uznania. Tuż po projekcji filmu odbyło się spotkanie z autorem filmu. Reżyser opowiedział o szczegółach produkcji filmu, o archiwalnych scenach, które po raz pierwszy ujrzały światło dzienne. Nawet córka bohaterów filmu, nie miała pojęcia o większości nagrań z tamtych czasów. 

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmu „ O Zwierzętach i Ludziach”.

Jeśli polskie kino ma dziś mówić o historii, byłoby świetnie, gdyby robiło to w tak mądry i dojrzały sposób.

Więcej szczegółów na temat produkcji filmu ->  http://ok.dukla.pl/o_zwierzetach_i_ludziach_pressbook

integrity="sha384-q8i/X+965DzO0rT7abK41JStQIAqVgRVzpbzo5smXKp4YfRvH+8abtTE1Pi6jizo" crossorigin="anonymous">