Spektakl Bożonarodzeniowy 2019

22-12-2019

   Już 22 grudnia  wnętrze naszej kameralnej sali wypełnił duch Bożego Narodzenia. Po raz kolejny obejrzeliśmy widowisko przygotowane przez zespół Szarotka-Duklanie, Kapelę Duklanie i Dukielski Uniwersytetu III Wieku.
   Mimo iż rozpocząć uroczystość planowaliśmy o  16, to już od godziny 15.40 sala zapełniała się z minuty na minutę co raz bardziej.
   Występy świąteczne naszych lokalnych artystów co roku budzą duże zainteresowanie - co cieszy nie tylko organizatorów, ale w głównej mierze samych aktorów.
   Koncert rozpoczęła, źródłowym wprowadzeniem – genezą historyczną przedstawienia - dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzata Walaszczyk - Faryj – w jednej osobie pomysłodawca, reżyser i scenarzysta przedstawionej historii.
   Tuż po  nastrojowym krótkim wprowadzeniu nadszedł czas na spécialité de la maison, czyli spektakl obrzędowy pt. „ Po kolędzie pójdźmy wszędzie”. Przedstawienie jakie mogliśmy zobaczyć stylizowane było w konwencji widowiska kolędniczego, z charakterystycznymi dla tego gatunku postaciami Diabła, Anioła i Śmierci i muzyków, ukazującego tradycje i zwyczaje panujące na dukielskiej ziemi.
   Kreacje aktorskie stworzone przez aktorów amatorów, chwilami zmuszały do zadumy a chwilami bawiły zebraną publiczność do łez. Barwne dialogi przeplatane były kolędami i przyśpiewkami, które towarzyszyły grupom kolędniczym z naszych okolic, odwiedzającym sąsiadów w świąteczne wieczory. Przysłowia i przesądy związane z bożym narodzeniem,  to nierozłączna  wbudowana w nasze życie tradycja a przekazywana z pokolenia na pokolenie mądrość ludowa buduje tę tajemniczą i magiczną  atmosferę świąt.
   Szczególne podziękowanie należą wszystkim tym i każdemu z osobna, którzy włożyli wysiłek, poświęcili czas przez co przyczynili sie do powstania spektaklu.
   Na uroczyste zakończenie, co stało się już tradycją, vice burmistrz Łukasz Piróg złożył zebranym świąteczne życzenia po czym połamał się z artystami i widownią opłatkiem.
   Organizator przygotował dla mieszkańców namiastkę wigilijnego stołu - poczęstunku, podczas którego przybyła publiczność łamiąc się opłatkiem składała sobie życzenia.
   Dziękujemy wszystkim przybyłym, którzy spędzili z nami ten przedświąteczny czas. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok tym samym a nawet i większym składzie!
   Serdeczne życzenia wesołych i spokojnych Świąt, byśmy w natłoku świątecznych przygotowań nie zapomnieli o najważniejszym - byśmy umieli się dzielić sercem jak opłatkiem.
 integrity="sha384-q8i/X+965DzO0rT7abK41JStQIAqVgRVzpbzo5smXKp4YfRvH+8abtTE1Pi6jizo" crossorigin="anonymous">