Statystyka

Użytkowników: 4518
Artykułów: 1249
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 17171413
Dukielski Uniwersytet Trzeciego Wieku


Nagranie dla TVP Rzeszów Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Dnia 16 czerwca w czwartek w dukielskim Parku Pałacowym odbyło się nagranie reportaży do programu „Lato w regionach” realizowanego przez TVP3 Rzeszów. Wzięli w nim również udział członkowie Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy uczestniczyli w zajęciach Nordic Walking. O godzinie 17.00 przy wejściu do parku zebrało się około 15 osób i w miłej atmosferze przystąpiono do nagrania. Ekipa telewizyjna zrealizowała kilka ujęć, które zostały wyemitowane w niedzielne popołudnie 19 czerwca podczas jednego z wejść antenowych na żywo.
 
Rajd Dukielski Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2016artrajd.jpg
I DUKIELSKI RAJD STARSZAKÓW – EDYCJA WIOSENNA W czwartek 12 maja odbył się I Dukielski Rajd Starszaków organizowany przez Dukielski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Ośrodek Kultury w Dukli. O godzinie 12.00 na parkingu przed Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej zebrało się 23 uczestników, na czele z Waldemarem Olszewskim – ratownikiem GOPR i przewodnikiem całej wyprawy. Następnie wszyscy wsiedli do autokaru i udali się do Tylawy, gdzie rozpoczęli pieszą wycieczkę do Olchowca szlakiem oznaczonym żółtym kolorem. Trasa prowadziła przez obszar gdzie istniały kiedyś wsie: Smereczne i Wilsznia, zniszczone podczas „Operacji Dukielskiej”. Po drodze grupa miała okazję zobaczyć liczne ślady działalności bobrów, najnowszą budowlę na terenie Smerecznego – kapliczkę postawioną w 2007 roku z inicjatywy fundacji „Rutenika” oraz pozostałości po wyludnionych osadach takie jak przydrożne, kamienne krzyże i nagrobki w miejscu cmentarza parafialnego w Wilszni. Część trasy prowadziła przez teren Magurskiego Parku Narodowego. Około godziny 15 uczestnicy rajdu dotarli do Olchowca, gdzie obok sali domu ludowego zatrzymali się na odpoczynek i ognisko. Na zakończenie odbyło się wspólne śpiewanie piosenek do akompaniamentu gitary. Już niebawem planowana jest kolejna edycja rajdu nad Jeziorka Duszatyńskie.
 
Premiera flilmu Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
W ramach Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W dniu 16 marca o godz. 18.00 w sali widowiskowo -teatralnej OK Dukla odbyła się premiera filmu pt. „Czas Leśnych Kurierów”. Wstęp na premierę był bezpłatny. Film opowiada o losach kurierów beskidzkich, którzy w czasie II wojny światowej przekradając się z Polski na Węgry, przenosili meldunki, dokumenty i broń, a także przeprowadzali emisariuszy, utrzymując w ten sposób kontakt okupowanego kraju z rządem na uchodźctwie. W filmie „zagrały" plenery sanockiego skansenu, okolice Jasiela i Balnicy, część zdjęć realizowana była w Jaśle i w Rymanowie. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z reżyserem panem Bogdanem Miszczakiem prezesem TV OBIEKTYW, który opowiedział o powstaniu filmu.
 
Wykład medyczny Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2016unipokaz.jpg
Wykład medyczny dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku Dnia 14 kwietnia o godz. 10.00 w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej w ramach Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbył się wykład medyczny połączony z badaniem oceniającym stan odżywiania oraz skład ciała metodą bioimpedancji (BIA). Spotkanie poprowadzili wykładowcy Instytutu Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego: dr n. o zdr. Paweł Więch i dr n. o zdr. Dariusz Bazaliński. Towarzyszyły im dwie studentki I roku Pielęgniarstwa należące do uniwersyteckiego Koła Nukowego. Podczas wykładu słuchacze DUTW zapoznali się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy. Około godziny 11.00 prowadzący podzielili zebranych na dwie grupy i przystąpili do realizacji zajęć praktycznych oraz badań. W sali na pierwszym piętrze pod okiem dr Pawła Więcha uczestnicy spotkania mieli możliwość przećwiczenia na fantomie resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz reanimacji przy pomocy AED czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Słuchacze nauczyli się również układania nieprzytomnej, oddychającej osoby w pozycji bocznej ustalonej. Instruktor bacznie obserwował poprawność wykonywanych ćwiczeń i w razie potrzeby korygował błędy. W sali na parterze dr Dariusz Bazaliński wraz ze studentkami przeprowadzali darmowe badania. Uczestnicy po wypełnieniu krótkiej ankiety zostali poddani pomiarowi składu ciała za pomocą elektrod przymocowanych do dłoni i stóp. Metoda BIA pozwala określić tkankę tłuszczową w masie ciała, masę beztłuszczową i stopień nawodnienia organizmu. Osoby, u których wykryto jakieś nieprawidłowości miały możliwość oddania krwi do badań.                                                                                                                                                                           Katarzyna Michna
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 19 - 22 z 22