Statystyka

Użytkowników: 5198
Artykułów: 1398
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 20164662
Dukielski Uniwersytet Trzeciego Wieku


Rajd Starszaków-Jeziorka Duszatyńskie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Wyprawa starszaków (DUTW) nad Jeziorka Duszatyńskie

    W dniu 19.09.2017 r. 19-sto osobowa grupa uczestników Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z opiekunem p. Anną Lenkiewicz oraz przewodnikiem p. Waldemarem Olszewskim wyruszyła na rajd nad Jeziorka Duszatyńskie.
2017artrajdjeziorka.jpg
   O 7.00 wyjechaliśmy busem trasą Dukla-Jaśliska-Komańcza-Duszatyn. Z parkingu przy barze we wsi Duszatyn, doliną potoku Olchowaty, szliśmy spacerkiem drogą na południe zgodnie z czerwonymi znakami szlaku. Początkowo szlak prowadził płasko przez rozległą polanę. Na jej północnym skraju ładnie prezentują się kolorowe ule na tle porośniętych gęstą buczyną zbocza. Wchodząc do lasu gro uczestników zainteresowały rosnące tuż przy drodze piękne grzyby –borowiki i rydze. Pokonywaliśmy różne przeszkody, ale nikt nie odczuwał zmęczenia, wszyscy byli zafascynowanie pięknem i urokiem przyrody leśnej. Im głębiej w las tym więcej było grzybów. Radość niesamowita, wyciągaliśmy z zakamarków plecaka reklamówki i zbieraliśmy te piękne dary lasu. Idąc normalnym krokiem jeszcze raz przechodzimy przez potok, błoto, zbutwiałe pnie zwalone do wody i nieco stromiej, ciągle, ciągle do góry pod starymi bukami, to tu, to tam mijamy zgłębienia, przekraczamy pofałdowane płaty ziemi.


   Wreszcie dochodzimy już do celu naszej wycieczki, miejsca stanowiącego ciekawostkę przyrodniczą i niezwykle urokliwego jeziorka osuwiskowego w rezerwacie „Zwiezło” zwanego Jeziorkiem Duszatyńskim, które na wysokości 683 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 0,45 ha. Mieści około 12 000 m3 wody, przy średniej głębokości 2,4 m, a maksymalnej 6,2 m. Pan przewodnik zarządził krótką przerwę na odpoczynek. Czas ten był bardzo pożytecznie wykorzystany, robiliśmy wspólne zdjęcia, dokładnie obejrzeliśmy owe jeziorko. Czas minął i ruszamy tym szlakiem dalej, obchodząc jeziorko z lewej strony, mijamy niewielki mostek idziemy ścieżką, która pnie się w górę. Po kilku minutach dochodzimy do drugiego jeziorka – Jeziorka Górnego, które położone jest na wysokości 701 m n.p.m i jest zdecydowanie większe od dolnego, gdyż zajmuje powierzchnię 1,44 ha. Pojemność jeziorka to 2 550 m3 wody. Jego średnia głębokość to 2 m, a maksymalna do 5,8 m. W toni zbiornika wyraźnie widać korzenie i kikuty pni drzew zniszczonych przez osuwiska. Zarządzono 30 minutową przerwę, aby wszyscy mogli nacieszyć się urokami tego wyjątkowego zbiornika wodnego. Grzybiarze ponownie penetrowali las, ponieważ rosły tam wyjątkowo śliczne borowiki. Znowu pozowaliśmy do wspólnych zdjęć. Do ostatniego jeziorka nie dotarliśmy, ponieważ ono już nie istnieje, gdyż wypuszczono z niego wodę na polecenie hrabiego Potockiego, właściciela tutejszych lasów w celu wyłowienia pstrągów. Jeziorka Duszatyńskie obejmują niewielki rezerwat „Zwiezło”.
Czytaj całość
 
Rajd Starszaków Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
rajddutw19wrzesnia.jpg
 
Rajd Starszaków Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
I edycja „ Rajdu Starszaków”
w ramach działalności DUTW z projektu „Usłyszeć głos seniora”

   Projekt „Usłyszeć głos seniora” realizowany jest od marca 2017 roku do grudnia 2017 przez DUTW. Projekt ten został dofinansowany przez Gminę Dukla w ramach zadań publicznych Gminy w kwocie 7000 zł. i ma na celu ułatwienie dostępu do działalności kulturalnej i edukacyjnej wszystkim osobom, które nie są czynne zawodowo, a maja czas i chęć uczestniczenia w różnego rodzaju wykładach lub praktycznych warsztatach.
2017rajdst.jpg
   RAJD STARSZAKÓW - EDYCJA WIOSENNA Ach, co to był za dzień, ten cudowny 12 czerwca. Grupa turystów Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Dukli, pod wodzą znanego GOPR-owca Waldemara Olszewskiego, wyruszyła na rajd. Trasa rajdu prowadziła z Kątów na Górę Grzywacką, gdzie znajduje się wieża widokowa, z której śmiałkowie mogli podziwiać krajobrazy. Po krótkim odpoczynku, 24-osobowa grupa wyruszyła przez las, czerwonym szlakiem – pokonując Łysą górę – w stronę Góry Chyrowej.

  
    W trakcie leśnej wędrówki mijaliśmy przepiękne stare dęby. W bezpiecznym miejscu rozpaliliśmy ognisko, przy którym śpiewaliśmy stare harcerskie i turystyczne piosenki. Posileni pysznymi kiełbaskami ruszyliśmy w dalszą drogę. Naszym oczom ukazała się piękna, olbrzymia polana, z której widoczna była Góra Chyrowa.

   Radośni, zintegrowani, dumni, że udało się pokonać ponad 18 km, wróciliśmy busikiem do Dukli. Miło nam było przebywać w towarzystwie Pani Ani, z Ośrodka Kultury, która nieustannie utrwalała naszą wędrówkę wykonując zdjęcia.

Takie wyprawy pozwalają mieć nadzieję, że człowiek nie starzeje się. Już zaplanowaliśmy następną wyprawę.

Barbara Mucha
 
Rajd Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2017rajddutw.jpg
 
Zapraszamy DUTW Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
kinobanerdutw.jpg

25 maja, godz. 18.00

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 19 - 27 z 40