Szarotka - Duklanie





Historia zespołu obrzędowo-śpiewaczego Szarotka-Duklanie 2004-2024

 

Zespół „Szarotka-Duklanie” został założony 15 maja 2004 roku z inicjatywy byłego prezesa Pracowniczego Ogrodu Działkowego „Szarotka” w Dukli p. Mariana Zięby. Impulsem do zrzeszenia chętnych działkowiczów w grupę artystyczną była coroczna zabawa, która odbywała się w miesiącach letnich. Jak czytamy w kronice zespołu, to miał być tylko jeden występ. Siedem chętnych osób: Danuta Kostyra, Ludwika Ożga, Joanna Pietruszka, Genowefa Sorys, Kazimiera Trybus, Maria Wojnar i Roman Wojnar, pod okiem Małgorzaty Walaszczyk-Faryj – również działkowiczki, zrzeszyło się więc w grupę śpiewaczą, która wzięła swoją nazwę od ogrodów działkowych.

Rzeczony pierwszy, i jak myślano ostatni występ, miał miejsce 8 sierpnia 2004 r., kiedy to podczas „Dnia Działkowicza” grupa wokalna wykonała piękne stare melodie m.in. „Mały biały domek” i „Przy kominku”. Wśród utworów znalazła się również ułożona wspólnie piosenka o działkowcach, która w zabawny sposób przedstawiała codzienność i przygody, jakie wydarzyły się w ogrodach działkowych „Szarotka”. Działkowicze oraz zaproszeni goście, jak również sam Prezes byli tak rozbawieni i zachwyceni prezentacją, że zaczęli dopingować zespół do dalszych prób.

Kolejny występ odbył się 19 grudnia tego samego roku. Szarotki zaprezentowały się w sali kinowej w Dukli u boku zespołów działających przy Ośrodku Kultury podczas koncertu z okazji świąt Bożego Narodzenia „Na nutę kantyczek i nie tylko”. Była to znakomita okazja zaprezentowania się szerszej publiczności, która tak jak działkowicze entuzjastycznie przyjęła repertuar zaprezentowany przez zespół, co dało jeszcze większą motywację do dalszego rozwoju.

Przez kolejne miesiące zespół się rozrastał. Zaczęły go zasilać również osoby spoza ogrodów działkowych. Mniej więcej po roku istnienia do Małgorzaty Walaszczyk-Faryj w imieniu Szarotek przyszła – Kazimiera Trybus, która poprosiła o objęcie pieczy nad zespołem  przez Ośrodek Kultury w Dukli. Od tej pory grupa zaczęła działać bardziej profesjonalnie jako zespół obrzędowo-śpiewaczy i dla lepszego kojarzenia regionu, który zaczęła reprezentować poza granicami gminy, dodano do nazwy człon „Duklanie”. Jej kierownikiem organizacyjnym została Pani Kazimiera Trybus. Po jej odejściu funkcję tę przejęła Irena Zima, pełniąc ją do dnia dzisiejszego.

Przełomowym był rok 2006. W lutym Szarotka otrzymała dofinansowanie od ówczesnego Burmistrza Gminy Dukla Marka Góraka. Za kwotę 2 500 złotych, zaopatrzono zespół w przysłowiowe „buty” i pierwsze regionalne stroje. W tym roku grupa wystąpiła po raz pierwszy w Przeglądzie Zespołów Obrzędowych „Sobótki”, który odbył się 24 czerwca w parku w Dukli, gdzie pierwszy raz zmierzył się z innymi grupami śpiewaczymi.

W tym samym roku zespół podjął się również opracowania swojego pierwszego obrzędu-dożynkowego, który został zaprezentowany podczas „Gminnych Dożynek”, a także obrzędu bożonarodzeniowego „Szopka Dukielska”, który przedstawiany był w kilku miejscowościach: Dukli, Cergowej, Krośnie, Mszanie i w Równem. W 2006 roku grupa liczyła już 18 osób: 12 pań i 6 panów.

W kolejnych latach kalendarz „Szarotek” szybko zapełniał się nowymi propozycjami koncertowymi z coraz to bardziej odległych wsi i miast. Żeby historia nie była za bajkowa, zdarzały się też niespodziewane sytuacje, które uniemożliwiały występy „Szarotek”. Jednym z przykładów może rok 2007 kiedy to najpierw odwołano, z przyczyn niezależnych od organizatora, wyjazd do Sanoka z obrzędem sobótkowym, a kolejną okazję do prezentacji, tym razem w Dukli, zaprzepaścił ulewny deszcz i gwałtowna burza, które spowodowały, że publiczność w popłochu uciekła do swoich domów. Ostatecznie program udało się zaprezentować podczas Dni Dukli.

Przez 20 lat działalności „Szarotka-Duklanie” uświetniła swoimi występami kilkadziesiąt imprez. Wśród nich prezentacje artystyczne podczas różnego rodzaju koncertów, w których programie znalazły się pieśni ludowe i regionalne przeplatane wstawkami słownymi: wierszami czy skeczami w wykonaniu Babki i Paniusi. W role te wcielały się przez kilkanaście lat Krystyna Ciura i Janina Uliaszyk. Ich talent aktorski i charyzma urzekały publiczność, a zabawne dialogi rozśmieszały do łez. Zespół uświetnił wiele jubileuszy, m.in. lecia instytucji, organizacji gminnych, zaprzyjaźnionych zespołów czy „Złote Gody”. W Gminie Dukla występował najczęściej na Gosposiadach, Sobótkach, Dożynkach, Dniach Dukli, Dniach Seniora w różnych miejscowościach. Brał udział w uroczystościach kościelnych szczególnie tych związanych z kultem św. Jana z Dukli i pobytem Ojca Świętego Jana Pawła II w Dukli. Na różnych scenach, w tym za granicą, prezentował opracowane przez siebie obrzędy: sobótkowy, dożynkowy czy bożonarodzeniowe, których w repertuarze ma aż 8  („Szopka Dukielska”, „Wigilia u Tośków”, „Po kolędzie pójdźmy wszędzie”, „Śladami Maryi”, „Kolędnicy”, „A gdy już wrócimy z Betlejem”, „Rewanż w niebie”, „To już pora na wigilię”). Autorkami wszystkich scenariuszy były Danuta Kostyra i Małgorzata Walaszczyk-Faryj. W realizację kilku ostatnich obrzędów bożonarodzeniowych zaangażował się Dukielski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Do najbardziej zapamiętanych i prestiżowych wydarzeń, w których brały udział Szarotki, zaliczyć można: koncert na "Polskim Święcie Chmielarzy i Piwowarów w Krasnymstawie" w roku 2017 oraz prezentację obrzędu bożonarodzeniowego (prawie dwujęzycznie) w Svidniku na Słowacji w roku 2018. Oprócz działalności koncertowej zespół „Szarotka-Duklanie” wielokrotnie próbował swoich sił w przeglądach i festiwalach.

Od początku istnienia zespołowi akompaniowali akordeoniści: byli to w kolejności Mieczysław Skibiński i Mieczysław Szyszlak oraz Piotr Jakiełą i Stanisław Kafel, a od 2015 roku Szarotki wspiera muzycznie kapela „Duklanie”.

Zespół stara się włączać w swoją działalność dzieci i młodzież. Na przestrzeni tych dwudziestu lat wielkim wsparciem i pełnoprawnymi członkami Szarotek byli: rodzeństwo Aleksandra, Zuzanna i Miłosz Krowiccy, a obecnie okazjonalnie z zespołem występuje Gabriela Faustus, która jest najmłodszą solistką kapeli „Duklanie”. Jest to trzecie pokolenie rodziny Faustusów w zespole; wnuczka Basi solistki i córka Jaromira klarnecisty. Niezwykle uzdolniona wokalnie Gabrysia to wielka nadzieja na ciągłość w kulturwowaniu ludowych tradycji dukielszczyzny.

Minione 20 lat upłynęło Szarotkom nie tylko na pracy artystycznej. Cotygodniowe spotkania i częste występy sprawiły, że wśród członków zespołu zaczęły się rozwijać znajomości i przyjaźnie, potrzeba spotkań na gruncie innym niż sala prób oraz przeżywania wspólnie małych i większych uroczystości. Wielokrotnie zespół organizował bramy podczas ślubów swoich bliskich, świętował imieniny i jubileusze. Był również czas na spotkania integracyjne, ogniska, ostatki, wigilie oraz wycieczki. Szarotki zwiedziły wspólnie m.in. Krasiczyn, Wieliczkę, Łańcut, ale także miasta za granicą tj. Bardejów czy Lwów. We Lwowie zespół miał okazję podziwiać  Międzynarodowy Festiwal operowy, wspaniałe wydarzenie artystyczne gdzie na scenie prezentowali się czołowi soliści scen światowych w największych ariach operowych.

Twórczość zespołu została utrwalona na dwóch płytach studyjnych: „Kolędowanie w Krainie Nafty” oraz Kolędy i pastorałki „Jezusa Narodzonego wszyscy witajmy”. Szarotki brały również udział w nagraniu audiowizualnym promującym Gminę Dukla, które zrealizowane zostało w Zawadce Rymanowskiej w 2011 roku, a także w relacji Telewizji Rzeszów

Zespół to nie tylko nazwa, to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzyli i tworzą całym swoim sercem i bezgranicznym zaangażowaniem. Czas na ich przedstawienie:

 

Pierwszy skład zespołu:

Danuta Kostyra, Ludwika Ożga, Joanna Pietruszka, Genowefa Sorys, Kazimiera Trybus, Maria Wojnar† i Roman Wojnar†.

 

            Obecny skład zespołu:

Bronisława Mamczarz, Genowefa Sorys, Irena Zima, Irena Belczyk, Grażyna Gątek, Józefa Fornal, Janina Szwast, Piotr Jakieła, Stanisław Kafel, Barbara Faustus, Jaromir Faustus, Katarzyna Błaż, Janina Głód, Jan Głód, August Podgórski, Anna Hunger.

            W minionym dwudziestoleciu, oprócz wymienionych, w zespole działali:

Leokadia Chudoba, Krystyna Ciura, Janina Uliaszyk, Piotr Jakieła (senior), Barbara Korzeń, Zofia Patla, Jan Smak, Teresa Biały, Helena Fornal, Teresa Wołtosz, Renata Cieśla.

Odeszli od nas:

Mieczysław Skibiński†, Mieczysław Szyszlak†, Józef Moskal†, Kazimierz Moskal†, Stanisław Bieda†, Jan Zima†, Zygmunt Chudoba†, Maria Stanisz†.

 

Od początku istnienia opiekunem artystycznym zespołu jest Małgorzata Walaszczyk-Faryj.

Czas na prezentację największych osiągnięć zespołu.

Od początku działalności „Szarotka-Duklanie” chętnie uczestniczyła w przeglądach i festiwalach zespołów śpiewaczych. Najważniejszymi były udziały w kolejnych edycjach Przeglądu Pieśni i Muzyki Ludowej w Korczynie tzw. KROPIE, zakończone dwoma wyróżnieniami w 2011 roku, a także w Festiwalach Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach gdzie walczono o „Złotą Podkowę Pogórza”. Oprócz tego grupa wielokrotnie prezentowała się w „Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych” w Tyczynie, „Przeglądach Zespołów Ludowych” i „Przeglądach Kolęd i Pastorałek” w Łękach Dukielskich, „Przeglądach Zespołów Śpiewaczych i Kapel Ludowych” w Chorkówce, „Przeglądach Pieśni Maryjnych i Pielgrzymkowych” w Bóbrce.

W 2010 r. zespołowi przyznano nagrodę Starosty Krośnieńskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianiu i ochronie kultury. W 2016 roku odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymały Danuta Kostyra wieloletnia członkini zespołu, poetka, autorka scenariuszy do sztuk i obrzędów, które znajdują się w repertuarze grupy oraz Małgorzata Walaszczyk-Faryj – kierownik artystyczny zespołu, inicjatorka i realizatorka wielu projektów kulturalnych.

 



Jan Zima
Stanisław Bieda
Kazimierz Moskal
Józef Moskal
Mieczysław Szyszlak
Mieczysław Skibiński

ROK 2021 

19 grudnia 2021

Zespół wziął udział w Koncercie Bożonarodzeniowym w Dukli. Razem z członkami DUTW oraz Kapelą "Duklanie" zespół przygotował i wystawił spektal pt. " A gdy już wrócimy z Betlejem". 

5 sierpnia 2021 

Występ zespołu na Gminnych Dożynkach w Jasionce.

22 grudnia 2019 

Występ zespołu podczas Koncertu Bożonarodzeniowego organizowanego przez Ośrodek Kultury w Dukli.

25 sierpnia 2019 

Występ podczas Gminnych Dożynek odbywających się w Dukli.

7 lipca 2019 

Koncert zespołu podczas "Dni Dukli 2019".

23 czerwca 2019 

Występ na uroczystym koncercie z okazji 15-lecia istnienia i działalności zespołu "Szarotka - Duklanie". 

6 grudnia 2019

Występ zespołu podczas "X Przeglądu Kolęd i Pastorałek" w Łękach Dukielskich.

17 grudnia 2018 

Występ teatralny zespołu podczas uroczystego Koncertu Bożonarodzeniowego organiozwanego przez Ośrodek Kultury w Dukli.

7 lipca 2018 

Koncert zespołu podczas "Dni Dukli 2018".

28 kwietnia 2018 

"Szarotka - Duklanie" wystąpili na scenie podczas Gminnej Gosposiady odbywającej się w Wietrznie.

14 stycznia 2018 

Zespół, wraz z kapelą "Duklanie" przedstawił "Obrzęd Bożonarodzeniowy" w Svidniku na Słowacji.

17 grudnia 2017

Koncert zespołu wraz z kapelą "Duklanie" podczas Świątecznego Koncertu Bożonarodzeniowego w Dukli.

Listopad - Grudzień 2017

Sesja nagraniowa zespołu wraz z kapelą "Duklanie". Efektem finalnym było nagranie płyty z kolędami i pastorałkami pt. "Jezusa Narodzonego wszyscy witajmy".

21 października 2017

Koncert zespołu na "Dniu Seniora", który odbył się w Sali Ludowej w Nowej Wsi.

30 września 2017

Koncert w domu ludowym w Jaśliskach.

19 sierpnia 2017

Zespół, wraz z kapelą "Duklanie" koncertował na "Polskim Święcie Chmielarzy i Piwowarów" odbywającym się w Krasnymstawie na lubelszczyźnie.

15 sierpnia 2017 

Koncert zespołu podczas Gminnych Dożynek w Tylawie.

29 kwietnia 2017 

Zespół, wraz z kapelą "Duklanie" koncertował na Gminnej Gosposiadzie, która w tym roku odbywała się w Równem.

29 stycznia 2017 

Koncert zespołu w Sanktuarium św. Jana z Dukli. 

15 stycznia 2017

Zespół razem z kapelą "Duklanie" koncertował w Kościele Parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Dukli, podczas Koncertu Świątecznego.

6 stycznia 2017

Koncert zespołu i kapeli "Duklanie" na "Przeglądzie Kolęd i Pastorałek" w Łękach Dukielskich.

18 grudnia 2016 

Koncert zespołu podczas Koncertu Bożonarodzeniowego w Dukli. "Szarotkom" akompaniowała tradycyjnie kapela "Duklanie".

19 listopada 2016

Koncert zespołu podczas "Dnia Seniora" w Nowej Wsi.

17 listopada 2016 
 
Koncert zespołu podczas "Jubileuszu 50-lecia Pożycia Małżeńskiego" w gminie Dukla.

30 Lipca 2016

Zespół koncertował w Cergowej podczas "Dnia Seniora". 
integrity="sha384-q8i/X+965DzO0rT7abK41JStQIAqVgRVzpbzo5smXKp4YfRvH+8abtTE1Pi6jizo" crossorigin="anonymous">