Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5176
Artykułów: 1388
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 19961235

Archiwum

ZAJĘCIA TAŃCA LUDOWEGO Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
        W środę 1 marca 2017 roku odbyły się pierwsze zajęcia taneczne w ramach współpracy Ośrodka Kultury z Zespołem Szkół nr 1 w Dukli. Projekt pod nazwą: „Folklor spuścizną naszych przodków. Kształtowanie poczucia tożsamości kulturowej i patriotyzmu poprzez naukę tańców narodowych i regionalnych” będzie realizowany podczas godzin lekcyjnych raz w tygodniu. W zajęciach będzie brało udział aż 38 uczniów z dwóch oddziałów klas „I” Szkoły Podstawowej pod wychowawstwem p. Elżbiety Legi i p. Bogumiły Ganczarskiej.     
        Jednym z głównych założeń programu jest zapewnienie wzmożonego kontaktu uczniów na etapie wczesnoszkolnym z muzyką i tańcem, które są istotnymi elementami wspomagającymi rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Poprzez taniec, dziecko wyrabia w sobie poczucie rytmu i słuch muzyczny. Przy okazji doskonałej zabawy następuje wzmocnienie mięśni, rozwija się koordynacja ruchowa i równowaga oraz swoboda i płynność ruchów. Taniec ma również istotne znaczenie dla rozwoju osobowości dziecka oraz takich postaw społecznych jak np. umiejętność współpracy w grupie. Pośrednio wpływa również na samoocenę młodego człowieka.
        Realizacja zajęć tanecznych u dzieci w wieku wczesnoszkolnym wzmaga ich kreatywność i daje możliwość rozwoju zainteresowań tanecznych. Podstawę materiału realizowanego w trakcie zajęć będą stanowiły polskie tańce narodowe i regionalne, które są bogactwem i świadectwem naszej kultury. Nauka tańca ludowego, jednego z elementów rodzimego folkloru, doprowadzi do rozwoju poczucia tożsamości i potrzeby pielęgnowania tradycji.
        Jednym z wyników niniejszego projektu będzie wyjazd najzdolniejszych uczestników zajęć na wakacyjny obóz taneczny na Słowację. Podczas trzydniowych warsztatów prowadzonych przez słowackich instruktorów tańca ludowego dzieci będą się uczyły regionalnych tańców słowackich. Efektem wyjazdu będzie poszerzenie wiedzy i techniki tanecznej oraz integracja z grupą rówieśników uczęszczających na zajęcia taneczne na Słowacji.
        Idea upowszechniania i kultywowania kultury ludowej wśród najmłodszych mieszkańców Dukli będzie więc przynosić pozytywne korzyści zarówno w sferze rozwoju fizycznego, psychicznego oraz społecznego dzieci uczestniczących w zajęciach, jak również da możliwość zainteresowania uczniów kulturą ludową oraz pozwoli ocalić od zapomnienia choć niewielką jej cząstkę.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności