MIĘDZYNARODOWY PLENER MALARSKI

24-10-2023

 
 

Międzynarodowy Plener Malarski

W dniach od 13 do 20 października 2023 r. na terenie Gminy Dukla odbył się „Międzynarodowy Plener Malarski Artystów Plastyków” pochodzących z Polski, Słowacji i Ukrainy.  Gościli oni
u nas osiem dni,  w ciągu których mieli doskonałą okazje do wzajemnej wymiany doświadczeń, poszukiwań artystycznych oraz wyrażenia siebie poprzez malowane obrazy. Plener został uwieńczony wernisażem dnia 20 października. W Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej artyści, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Gminy mieli okazję podziwiać obrazy inspirowane zabytkami i przyrodą dukielszczyzny. Do oglądania wystawy poplenerowej zapraszamy do Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli, ul. Trak Węgierski 38 do dnia 29 listopada 2023 r.

Z zaproszenia do wzięcia udziału w plenerze skorzystali:

 

Elżbieta Wesołkin – mieszka w Sanoku. Uczestniczka plenerów w kraju i zagranicą. Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana w konkursach plastycznych, m.in. otrzymała Nagrodę Miasta Sanoka w dziedzinie kultury i sztuki, Grand Prix III Karpackiego Biennale Sztuki w Krośnie, Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.
W 2017 roku na podstawie dorobku artystycznego została przyjęta do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych
i indywidualnych.

Józef Franczak – tworzy w technice akrylowej, pasteli i akwareli. Jest współzałożycielem
 i pierwszym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Władysława Gduli
w Strzyżowie. Laureat konkursów akwareli w latach 2002-2009 oraz nagrody Fundacji Krygowskich „Obraz, Rzeźba, Rysunek, Grafika roku 2009” w Rzeszowie.  Od roku 2004 członek Związku Polskich Artystów, Malarzy i Grafików w Rzeszowie. Twórczość swoją prezentował na blisko 100 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Wielokrotnie swoje obrazy ofiarował na aukcje charytatywne.

Iwona Jankowska-Mihułowicz – od 2008 roku członek Związku Polskich Artystów, Malarzy
i Grafików w Rzeszowie. Uczestnik międzynarodowego projektu „Sztuka bez granic” oraz współtwórca polsko-ukraińskich plenerów. Tworzy głównie w technikach: olejnej, akwareli
i akrylu. W latach 2000-2013 wzięła udział w około 100 wystawach zbiorowych
i indywidualnych w kraju i zagranicą. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień w konkursach plastycznych, m.in. I nagrodę w Przeglądzie Malarstwa (WDK Rzeszów, 2005), III nagrodę w 22. Przeglądzie Plastyki (KDK Krosno, 2006) oraz wyróżnienie w 11 Biennale Plastyki Krośnieńskiej (BWA Krosno, 2010). Jej prace znajdują się w zbiorach instytucji kultury oraz kolekcjach prywatnych polskich i zagranicznych.

Małgorzata Twardzik-Wilk -  w 1992 r. ukończyła Instytut Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskała specjalizację z malarstwa. Jej poszukiwania artystyczne skupiają się wokół dwóch tematów. Pierwszy to człowiek oraz prace powstałe pod wpływem twórczości Gustawa Klimta i secesji wiedeńskiej. Drugim nurtem stanowi zainteresowanie przyrodą i jej pięknem. Od 1992 r. uczestniczy w plenerach i wystawach malarskich organizowanych corocznie w kraju i za granicą. Prace artystki znajdują się w kolekcjach w Polsce, Austrii, Ukrainie, Słowacji, USA i Niemczech.

Barbara Ruchała - absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Prowadzi własną Pracownię Plastyczną. Uprawia malarstwo olejne i akwarele o różnorodnej tematyce: pejzaż, portret, martwa natura. Projektuje i wykonuje artystyczną biżuterię z materiałów nieszlachetnych wykorzystując drewno, szkło i materiały naturalne. Członkini Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Sympatyzuje z Krynickim Stowarzyszeniem Twórców.  Uczestniczka plenerów malarskich oraz wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Tadeusz Marszałek – artysta urodził się w 1949 roku w Krościenku Wyżnym. Malarstwem interesował się już od najmłodszych lat, jednak bezgranicznie poświęcił mu się będąc już człowiekiem dojrzałym. Jego mentorem w sprawach artystycznych był Stanisław Puchalik- profesor ASP w Krakowie. Na swoim koncie artystycznym posiada wiele dzieł, natomiast zadebiutował indywidualną wystawą prac w Muzeum Okręgowym w Krośnie w 1997 roku. Swoją twórczość prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i w ramach kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Od roku 2000 bierze udział w krajowych jak i  międzynarodowych plenerach malarskich. Przez innych artystów jest określany jako mistrz tworzenia nastroju, a liryczność i poetycki nastrój jego dzieł to największy atut jego malarstwa.

Ladislav Demko − urodził się w 1950 r. w Koszycach (Słowacja), gdzie ukończył Uniwersytet Techniczny. Od dzieciństwa pasjonował się  malarstwem, uczęszczał do prywatnych pracowni gdzie poznawał warsztat artystyczny. Następnie doskonalił się uczestnicząc w krajowych i międzynarodowych plenerach oraz sympozjach (Grecja, Chorwacja, Polska, Węgry, Rumunia, Ukraina, Czechy). Ladislav Demko maluje głównie w technice olejnej, tworzy też prace rysunkowe i w technice akwareli. Jego ulubiona tematyka to pejzaż, martwa natura oraz kompozycje abstrakcyjne. Posiada w swoim dorobku wiele indywidualnych oraz zbiorowych wystaw krajowych i zagranicznych (m.in. w Polsce, na Węgrzech i Ukrainie). Obecnie mieszka i tworzy w Koszycach.

 

Timur Karim  - urodził się i wychował w Tadżykistanie, gdzie ukończył Liceum Plastyczne.
W latach 1990-1996, jako stypendysta Ministerstwa Kultury Tadżykistanu, studiował
w Akademii Sztuk Pięknych im. I.E. Rypina w Sankt Petersburgu. Duży wpływ na twórczość artysty miała słynna pracownia portretu do której uczęszczał. Maluje głównie w technice olejnej i akwareli. W jego twórczości dominuje malarstwo realistyczne. Maluje portrety, tworzy liczne pejzaże, a szczególne miejsce zajmuje wizerunek koni i zaprzęgów. Timur realizuje również polichromie sakralne, m.in. w kaplicy św. Andrzeja w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewniki. Obecnie artysta mieszka i pracuje w Polsce. Bierze udział w plenerach w kraju i zagranicą (Węgry, Słowacja, Ukraina), pokazuje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Boris Kuzma – urodził się w 1958 roku w Nowym Dawidkowie na Ukrainie w rodzinie nauczycieli. W 1980 roku ukończył studia na Politechnice Lwowskiej na Wydziale Architektury. W latach 1980-1989 pracował jako architekt i projektant w instytutach sztuki Miasta Użgorod. W roku 1995 wstąpił do zakarpackiej Organizacji Narodowego Związku Artystów Ukrainy, następnie cztery lata później stał na czele tej organizacji. Na swoim artystycznym koncie posiada liczne nagrody i wyróżnienia m.in. w latach 2000-2007 jako Laureat Nagrody Województwa Zakarpackiego im. J. B. Erdeli, w 2004 roku otrzymał tytuł jako „Zasłużony Artysta Ukrainy”, w kolejnych latach został laureatem nagrody „Grafika Zakarpacia”, otrzymał Srebrny medal Akademii Sztuk Pięknych Ukrainy.

 

 

integrity="sha384-q8i/X+965DzO0rT7abK41JStQIAqVgRVzpbzo5smXKp4YfRvH+8abtTE1Pi6jizo" crossorigin="anonymous">